HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,5 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL W/RETNN TERMINAL,BLACK
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Other features | BREAKAWAY TYPE |
| body width | 0.092 inch |
| subject depth | 0.09 inch |
| body length | 0.484 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN-PB ON NI |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 750VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 104428 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 100u inch |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.125 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER KINKED LEADS |
| Total number of contacts | 5 |
| Base Number Matches | 1 |
| 104428-3 | 1-104346-0 | 1-104428-0 | 104428-8 | 104428-9 | 104428-5 | 104428-7 | 104346-7 | 104346-9 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,5 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL W/RETNN TERMINAL,BLACK | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,12 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL W/RETNN TERMINAL,BLACK | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,12 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL W/RETNN TERMINAL,BLACK | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,10 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL W/RETNN TERMINAL,BLACK | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,11 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL W/RETNN TERMINAL,BLACK | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,7 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL W/RETNN TERMINAL,BLACK | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,9 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL W/RETNN TERMINAL,BLACK | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,9 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL W/RETNN TERMINAL,BLACK | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,11 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL W/RETNN TERMINAL,BLACK |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknow | compli | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknown | unknown |
| Other features | BREAKAWAY TYPE | BREAKAWAY TYPE | BREAKAWAY TYPE | BREAKAWAY TYPE | BREAKAWAY TYPE | BREAKAWAY TYPE | BREAKAWAY TYPE | BREAKAWAY TYPE | BREAKAWAY TYPE |
| body width | 0.092 inch | 0.092 inch | 0.092 inch | 0.092 inch | 0.092 inch | 0.092 inch | 0.092 inch | 0.092 inch | 0.092 inch |
| subject depth | 0.09 inch | 0.09 inch | 0.09 inch | 0.09 inch | 0.09 inch | 0.09 inch | 0.09 inch | 0.09 inch | 0.09 inch |
| body length | 0.484 inch | 1.184 inch | 1.184 inch | 0.984 inch | 1.084 inch | 0.684 inch | 0.884 inch | 0.884 inch | 1.084 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN-PB ON NI | SN-PB ON NI | SN-PB ON NI | SN-PB ON NI | SN-PB ON NI | SN-PB ON NI | SN-PB ON NI | SN-PB ON NI | SN-PB ON NI |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 750VAC V | 750VAC V | 750VAC V | 750VAC V | 750VAC V | 750VAC V | 750VAC V | 750VAC V | 750VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 104428 | 104346 | 104428 | 104428 | 104428 | 104428 | 104428 | 104346 | 104346 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of rows loaded | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 100u inch | 100u inch | 100u inch | 100u inch | 100u inch | 100u inch | 100u inch | 100u inch | 100u inch |
| Rated current (signal) | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.125 inch | 0.12 inch | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.12 inch | 0.12 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER KINKED LEADS | SOLDER KINKED LEADS | SOLDER KINKED LEADS | SOLDER KINKED LEADS | SOLDER KINKED LEADS | SOLDER KINKED LEADS | SOLDER KINKED LEADS | SOLDER KINKED LEADS | SOLDER KINKED LEADS |
| Total number of contacts | 5 | 12 | 12 | 10 | 11 | 7 | 9 | 9 | 11 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |