HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,7 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL TERMINAL,BLACK
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 20 weeks 5 days |
| Other features | BREAKAWAY TYPE |
| body width | 0.092 inch |
| subject depth | 0.09 inch |
| body length | 0.684 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 750VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 102976 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.125 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 7 |
| Base Number Matches | 1 |
| 102976-7 | 1-103185-0 | 1-103741-0 | 103327-9 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,7 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL TERMINAL,BLACK | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,10 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL TERMINAL,BLACK | CONNECTOR, 10 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,9 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL TERMINAL,BLACK |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | compli | compli | unknow | compli |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | NOT SPECIFIED | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | NOT SPECIFIED | COPPER ALLOY |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of rows loaded | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 7 | 10 | 10 | 9 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |
| body width | 0.092 inch | 0.092 inch | - | 0.092 inch |
| subject depth | 0.09 inch | 0.09 inch | - | 0.09 inch |
| body length | 0.684 inch | 0.984 inch | - | 0.884 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | - | RECEPTACLE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | - | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 750VAC V | 750VAC V | - | 750VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | - | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | - | BLACK |
| insulator material | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | - | THERMOPLASTIC |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.1 inch | - | 0.1 inch |
| Number of connectors | ONE | ONE | - | ONE |
| PCB row number | 1 | 1 | - | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | - | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C | -65 °C | - | -65 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 30u inch | 15u inch | - | 100u inch |
| Rated current (signal) | 3 A | 3 A | - | 3 A |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | - | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.125 inch | 0.12 inch | - | 0.12 inch |
| DIN compliance | - | NO | NO | NO |
| Filter function | - | NO | NO | NO |
| IEC compliance | - | NO | NO | NO |
| MIL compliance | - | NO | NO | NO |
| Mixed contacts | - | NO | NO | NO |
| Options | - | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| UL Flammability Code | - | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 |