
1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.495 V, PBCY3
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Fairchild Semiconduc |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | TO-92 |
| package instruction | TO-92, SIP3,.1,50 |
| Contacts | 3 |
| Manufacturer packaging code | 3 LD, TO92, MOLDED 0.200 IN LINE SPACING LD FORM |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Samacsys Confidence | 4 |
| Samacsys Status | Released |
| Samacsys PartID | 167632 |
| Samacsys Pin Cou | 3 |
| Samacsys Part Category | Integrated Circui |
| Samacsys Package Category | Othe |
| Samacsys Footprint Name | TO−92 3 4.83x4.76 LEADFORMED CASE 135AR ISSUE O_2 |
| Samacsys Released Date | 2019-04-20 22:18:42 |
| Is Samacsys | N |
| Other features | THE OUTPUT VOLTAGE MAY BE SET TO ANY VALUE BETWEEN 2.5V AND 36V WITH TWO EXTERNAL RESISTORS |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Maximum output current | 0.1 A |
| Maximum output voltage | 2.52 V |
| Minimum output voltage | 2.47 V |
| Nominal output voltage | 2.495 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-92 |
| Encapsulate equivalent code | SIP3,.1,50 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Maximum voltage temperature coefficient | 61.942 ppm/°C |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Fine-tuning/adjustable output | YES |
| Base Number Matches | 1 |

| KA431AZTA | KA431_07 | KA431Z | KA431ZTF | KA431ZMTA | KA431LZMTA | KA431AZMTA | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.495 V, PBCY3 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5 V, PDIP8 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5 V, PBCY3 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5 V, PDIP8 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5 V, PDIP8 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.495 V, PBCY3 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5 V, PDIP8 |
| Is it Rohs certified? | conform to | - | incompatible | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Parts packaging code | TO-92 | - | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 |
| package instruction | TO-92, SIP3,.1,50 | - | , SIP3,.1,50 | TO-92, SIP3,.1,50 | TO-92, | TO-92, 3 PIN | TO-92, 3 PIN |
| Contacts | 3 | - | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | compli | - | compli | unknow | unknow | unknow | unknow |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | THE OUTPUT VOLTAGE MAY BE SET TO ANY VALUE BETWEEN 2.5V AND 36V WITH TWO EXTERNAL RESISTORS | - | THE OUTPUT VOLTAGE MAY BE SET TO ANY VALUE BETWEEN 2.5V AND 36V WITH TWO EXTERNAL RESISTORS | THE OUTPUT VOLTAGE MAY BE SET TO ANY VALUE BETWEEN 2.5V AND 36V WITH TWO EXTERNAL RESISTORS | THE OUTPUT VOLTAGE MAY BE SET TO ANY VALUE BETWEEN 2.5V AND 36V WITH TWO EXTERNAL RESISTORS | THE OUTPUT VOLTAGE MAY BE SET TO ANY VALUE BETWEEN 2.5V AND 36V WITH TWO EXTERNAL RESISTORS | THE OUTPUT VOLTAGE MAY BE SET TO ANY VALUE BETWEEN 2.5V AND 36V WITH TWO EXTERNAL RESISTORS |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | - | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 | - | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 |
| JESD-609 code | e3 | - | e0 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| Number of functions | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Output times | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | - | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | - | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | - | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| Maximum output voltage | 2.52 V | - | 2.55 V | 2.55 V | 2.55 V | 2.52 V | 2.52 V |
| Minimum output voltage | 2.47 V | - | 2.45 V | 2.45 V | 2.45 V | 2.47 V | 2.47 V |
| Nominal output voltage | 2.495 V | - | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.495 V | 2.495 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-92 | - | - | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 |
| Package shape | ROUND | - | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL | - | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT APPLICABLE | NOT APPLICABLE | - | NOT APPLICABLE |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | - | NO | NO | NO | NO | NO |
| Maximum voltage temperature coefficient | 61.942 ppm/°C | - | 61.818 ppm/°C | 61.818 ppm/°C | 61.818 ppm/°C | 61.942 ppm/°C | 61.942 ppm/°C |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED | - | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | - | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | - | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT APPLICABLE | NOT APPLICABLE | - | NOT APPLICABLE |
| Fine-tuning/adjustable output | YES | - | YES | YES | YES | YES | YES |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| KA431AZTA | ON Semiconductor(安森美) | Voltage References Shunt Regulator 2.5V Programmable |
| LM431CCZ/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | 2%, 1%, or 0.5% Accuracy Adjustable Precision Zener Shunt Regulator 3-TO-92 0 to 70 |
| KA431AZBU | ON Semiconductor(安森美) | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 |
| TL431CLPRE | Rochester Electronics | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.495V, PBCY3 |
| LM431BCZ/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | 2%, 1%, or 0.5% Accuracy Adjustable Precision Zener Shunt Regulator 3-TO-92 0 to 70 |
| LM431ACZ/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | V-Ref Adjustable 2.495V to 37V 100mA 3-Pin TO-92 Bulk |
| LM431AIZ/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | V-Ref Adjustable 2.495V to 37V 100mA 3-Pin TO-92 Bulk |
| LM431ACZ | ON Semiconductor(安森美) | Adjustable/2.5 V, 2% Tolerance Shunt Regulator, 10000-BLKBG |
| LM431AIZ | ON Semiconductor(安森美) | Adjustable/2.5 V, 2% Tolerance Shunt Regulator, 10000-BLKBG |
| LM431CCZ | ON Semiconductor(安森美) | Adjustable/2.5 V, 0.5% Tolerance Shunt Regulator, 10000-BLKBG |
| LM431CIZ/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | 输出电压(最小值/固定):2.5V 输出电流:100mA 输出电压(最大值):37V 输出类型:可调式 温度系数:50ppm/°C 参考源类型:分流器 精度为 2%、1% 或 0.5% 的可调精密齐纳并联稳压器 |
| TL431ILPRM | ON Semiconductor(安森美) | Voltage References 2.5-36V ADJ 1-100mA |
| AS431CN | Calogic | Two Terminal Voltage Reference, 1 Output, Trim/Adjustable, PBCY3, TO-92, 3 PIN |
| KA431AZ | Fairchild | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.495 V, PBCY3 |
| KA431Z | Fairchild | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5 V, PBCY3 |
| AS431LN | Alpha Semiconductor | Voltage Reference, BIPolar, |
| A431LP | Artysen Embedded Technologies | Two Terminal Voltage Reference, 1 Output, 2.495V, PBCY3, PLASTIC, TO-92, 3 PIN |
| AS431LP | Artysen Embedded Technologies | Two Terminal Voltage Reference, 1 Output, 2.503V, PBCY3, PLASTIC, TO-92, 3 PIN |
| LM431CIZ | Fairchild | TWO TERM VOLTAGE REFERENCE |
| LM431BCZ | Fairchild | TWO TERM VOLTAGE REFERENCE |