
1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5 V, PDIP8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | TO-92 |
| package instruction | TO-92, 3 PIN |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Other features | THE OUTPUT VOLTAGE MAY BE SET TO ANY VALUE BETWEEN 2.5V AND 36V WITH TWO EXTERNAL RESISTORS |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Maximum output voltage | 2.52 V |
| Minimum output voltage | 2.47 V |
| Nominal output voltage | 2.495 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-92 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT APPLICABLE |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Maximum voltage temperature coefficient | 61.942 ppm/°C |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT APPLICABLE |
| Fine-tuning/adjustable output | YES |
| Base Number Matches | 1 |

| KA431AZMTA | KA431_07 | KA431Z | KA431ZTF | KA431ZMTA | KA431LZMTA | KA431AZTA | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5 V, PDIP8 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5 V, PDIP8 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5 V, PBCY3 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5 V, PDIP8 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5 V, PDIP8 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.495 V, PBCY3 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.495 V, PBCY3 |
| Is it Rohs certified? | conform to | - | incompatible | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Parts packaging code | TO-92 | - | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 |
| package instruction | TO-92, 3 PIN | - | , SIP3,.1,50 | TO-92, SIP3,.1,50 | TO-92, | TO-92, 3 PIN | TO-92, SIP3,.1,50 |
| Contacts | 3 | - | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | unknow | - | compli | unknow | unknow | unknow | compli |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | THE OUTPUT VOLTAGE MAY BE SET TO ANY VALUE BETWEEN 2.5V AND 36V WITH TWO EXTERNAL RESISTORS | - | THE OUTPUT VOLTAGE MAY BE SET TO ANY VALUE BETWEEN 2.5V AND 36V WITH TWO EXTERNAL RESISTORS | THE OUTPUT VOLTAGE MAY BE SET TO ANY VALUE BETWEEN 2.5V AND 36V WITH TWO EXTERNAL RESISTORS | THE OUTPUT VOLTAGE MAY BE SET TO ANY VALUE BETWEEN 2.5V AND 36V WITH TWO EXTERNAL RESISTORS | THE OUTPUT VOLTAGE MAY BE SET TO ANY VALUE BETWEEN 2.5V AND 36V WITH TWO EXTERNAL RESISTORS | THE OUTPUT VOLTAGE MAY BE SET TO ANY VALUE BETWEEN 2.5V AND 36V WITH TWO EXTERNAL RESISTORS |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | - | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 | - | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 |
| JESD-609 code | e3 | - | e0 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| Number of functions | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Output times | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | - | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | - | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | - | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| Maximum output voltage | 2.52 V | - | 2.55 V | 2.55 V | 2.55 V | 2.52 V | 2.52 V |
| Minimum output voltage | 2.47 V | - | 2.45 V | 2.45 V | 2.45 V | 2.47 V | 2.47 V |
| Nominal output voltage | 2.495 V | - | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.495 V | 2.495 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-92 | - | - | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 |
| Package shape | ROUND | - | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL | - | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT APPLICABLE | - | NOT SPECIFIED | NOT APPLICABLE | NOT APPLICABLE | - | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | - | NO | NO | NO | NO | NO |
| Maximum voltage temperature coefficient | 61.942 ppm/°C | - | 61.818 ppm/°C | 61.818 ppm/°C | 61.818 ppm/°C | 61.942 ppm/°C | 61.942 ppm/°C |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED | - | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | - | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | - | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT APPLICABLE | - | NOT SPECIFIED | NOT APPLICABLE | NOT APPLICABLE | - | NOT SPECIFIED |
| Fine-tuning/adjustable output | YES | - | YES | YES | YES | YES | YES |