IC DUAL LINE DRIVER, DIP16, DIP-16, Line Driver or Receiver
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NXP |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Differential output | NO |
| Number of drives | 1 |
| High level input current maximum value | 0.00004 A |
| Input properties | GATED |
| Interface integrated circuit type | LINE DRIVER |
| Interface standards | IBM 360/370 |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.05 mm |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Minimum output swing | 2.75 V |
| Output characteristics | OPEN-EMITTER |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | |
| Maximum seat height | 4.07 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| maximum transmission delay | 35 ns |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| N8T23N | |
|---|---|
| Description | IC DUAL LINE DRIVER, DIP16, DIP-16, Line Driver or Receiver |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NXP |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Differential output | NO |
| Number of drives | 1 |
| High level input current maximum value | 0.00004 A |
| Input properties | GATED |
| Interface integrated circuit type | LINE DRIVER |
| Interface standards | IBM 360/370 |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.05 mm |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum output swing | 2.75 V |
| Output characteristics | OPEN-EMITTER |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.07 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| maximum transmission delay | 35 ns |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |