TRIAC, 600V V(DRM), 8A I(T)RMS
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | POWEREX |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Critical rise rate of commutation voltage - minimum value | 4 V/us |
| Maximum DC gate trigger current | 50 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 2.5 V |
| Maximum holding current | 50 mA |
| Maximum leakage current | 0.5 mA |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum rms on-state current | 8 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 600 V |
| surface mount | NO |
| Trigger device type | TRIAC |
| Base Number Matches | 1 |