
General Purpose Inductor, 33uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2121, CHIP, 2121, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Associated Components Technology Inc. |
| package instruction | 2121 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| uppercase and lowercase codes | 2121 |
| core material | FERRITE |
| DC Resistance | 0.257 Ω |
| Nominal inductance(L) | 33 µH |
| Inductor Applications | DC-DC CONVERTER |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Maximum rated current | 0.72 A |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES |
| surface mount | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 0.001 MHz |
| Tolerance | 20% |
| Base Number Matches | 1 |

| SDA5530-330M | SDA5530-680M | SDA5530-152M | SDA5530-120M | SDA5530-331M | SDA5530-182M | SDA5530-220M | SDA5530-121M | SDA5530-561M | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | General Purpose Inductor, 33uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2121, CHIP, 2121, ROHS COMPLIANT | General Purpose Inductor, 68uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2121, CHIP, 2121, ROHS COMPLIANT | General Purpose Inductor, 1500uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2121, CHIP, 2121, ROHS COMPLIANT | General Purpose Inductor, 12uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2121, CHIP, 2121, ROHS COMPLIANT | General Purpose Inductor, 330uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2121, CHIP, 2121, ROHS COMPLIANT | General Purpose Inductor, 1800uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2121, CHIP, 2121, ROHS COMPLIANT | General Purpose Inductor, 22uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2121, CHIP, 2121, ROHS COMPLIANT | General Purpose Inductor, 120uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2121, CHIP, 2121, ROHS COMPLIANT | General Purpose Inductor, 560uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2121, CHIP, 2121, ROHS COMPLIANT |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | 2121 | 2121 | 2121 | 2121 | 2121 | 2121 | 2121 | 2121 | 2121 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| uppercase and lowercase codes | 2121 | 2121 | 2121 | 2121 | 2121 | 2121 | 2121 | 2121 | 2121 |
| core material | FERRITE | FERRITE | FERRITE | FERRITE | FERRITE | FERRITE | FERRITE | FERRITE | FERRITE |
| DC Resistance | 0.257 Ω | 0.525 Ω | 10 Ω | 0.12 Ω | 2.03 Ω | 13.15 Ω | 0.208 Ω | 0.85 Ω | 3.08 Ω |
| Nominal inductance(L) | 33 µH | 68 µH | 1500 µH | 12 µH | 330 µH | 1800 µH | 22 µH | 120 µH | 560 µH |
| Inductor Applications | DC-DC CONVERTER | DC-DC CONVERTER | DC-DC CONVERTER | DC-DC CONVERTER | DC-DC CONVERTER | DC-DC CONVERTER | DC-DC CONVERTER | DC-DC CONVERTER | DC-DC CONVERTER |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| Maximum rated current | 0.72 A | 0.51 A | 0.065 A | 1.06 A | 0.19 A | 0.062 A | 0.86 A | 0.34 A | 0.14 A |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND |
| Test frequency | 0.001 MHz | 0.001 MHz | 0.001 MHz | 0.001 MHz | 0.001 MHz | 0.001 MHz | 0.001 MHz | 0.001 MHz | 0.001 MHz |
| Tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Maker | Associated Components Technology Inc. | Associated Components Technology Inc. | - | Associated Components Technology Inc. | Associated Components Technology Inc. | Associated Components Technology Inc. | Associated Components Technology Inc. | Associated Components Technology Inc. | Associated Components Technology Inc. |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |