Rectifier Diode, 1 Element, 0.225A, 100V V(RRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 0.225 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 100 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.004 µs |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Base Number Matches | 1 |