Decoder/Driver, CMOS, PDIP16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | OTHER DECODER/DRIVER |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 2/6 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| MC74HC138ND | MC54HC138AJD | MC74HC138DD | MC74HC138NDS | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Decoder/Driver, CMOS, PDIP16 | Decoder/Driver, HC/UH Series, Inverted Output, CMOS, CDIP16, 620-09 | Decoder/Driver, CMOS, PDSO16 | Decoder/Driver, CMOS, PDIP16 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | 620-09 | SOP, SOP16,.25 | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-PDSO-G16 | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Logic integrated circuit type | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | SOP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | DIP16,.3 | SOP16,.25 | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE |
| power supply | 2/6 V | 2/6 V | 2/6 V | 2/6 V |
| surface mount | NO | NO | YES | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - |