LED DISPLAY DRIVER, PDSO28, TSSOP-28
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | SSOP |
| package instruction | HTSSOP, |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Interface integrated circuit type | LED DISPLAY DRIVER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G28 |
| length | 9.7 mm |
| Multiplex display function | NO |
| Number of functions | 1 |
| Number of segments | 4 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HTSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.1 mm |
| Maximum supply voltage | 80 V |
| Minimum supply voltage | 12 V |
| Nominal supply voltage | 48 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 4.4 mm |
| Base Number Matches | 1 |