Silicon Controlled Rectifier, 260000mA I(T), 1100V V(DRM)
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | POWEREX |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Critical rise rate of minimum off-state voltage | 400 V/us |
| Maximum DC gate trigger current | 250 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 5 V |
| Maximum leakage current | 20 mA |
| On-state non-repetitive peak current | 1800 A |
| Maximum on-state current | 260000 A |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -45 °C |
| Off-state repetitive peak voltage | 1100 V |
| surface mount | NO |
| Trigger device type | SCR |