
D Subminiature Connector, 9 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | QUALITY CLASS III |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.494 inch |
| subject depth | 0.583 inch |
| body length | 1.213 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | D SUBMINIATURE CONNECTOR |
| Contact point gender | MALE |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| empty shell | NO |
| Filter function | NO |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Plug contact pitch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | #4-40UNC |
| Installation option 2 | SCREWLOCKS |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 2.84 mm |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | UL,VDE |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN OVER COPPER |
| Shell material | STEEL |
| Housing size | 1/E |
| Terminal length | 0.126 inch |
| Terminal pitch | 2.77 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 9 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Base Number Matches | 1 |
| A-DS09A/KG-T1 | A-DS09A/KG-T2 | |
|---|---|---|
| Description | D Subminiature Connector, 9 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Receptacle | D Subminiature Connector, 9 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Receptacle, |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Other features | QUALITY CLASS III | WITH SNAP-IN TECHNIQUE |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.494 inch | 0.494 inch |
| subject depth | 0.583 inch | 0.492 inch |
| body length | 1.213 inch | 1.213 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | D SUBMINIATURE CONNECTOR | D SUBMINIATURE CONNECTOR |
| Contact point gender | MALE | MALE |
| contact mode | STAGGERED | STAGGERED |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V |
| empty shell | NO | NO |
| Filter function | NO | NO |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Plug contact pitch | 0.109 inch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch | 0.112 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO | NO |
| Installation option 1 | #4-40UNC | #4-40 |
| Installation option 2 | SCREWLOCKS | SCREWLOCKS |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 2.84 mm | 2.8448 mm |
| Rated current (signal) | 3 A | 3 A |
| Guideline | UL,VDE | UL,VDE |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN OVER COPPER | TIN OVER COPPER |
| Shell material | STEEL | STEEL |
| Housing size | 1/E | 1/E |
| Terminal length | 0.126 inch | 0.126 inch |
| Terminal pitch | 2.77 mm | 1.3716 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 9 | 9 |
| UL Flammability Code | 94V-0 | 94V-0 |
| Base Number Matches | 1 | 1 |