Rectifier Diode, 1 Element, 20A, 1400V V(RRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.8 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 360 A |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Maximum output current | 20 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1400 V |
| surface mount | NO |
| Base Number Matches | 1 |
| BYX25-1400 | BYX25-1000 | BYX25-1200 | BYX25-800 | BYX25-600 | BYX25-800R | BYX25-1000R | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, 1 Element, 20A, 1400V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 20A, 1000V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 20A, 1200V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 20A, 800V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 20A, 600V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 20A, 800V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 20A, 1000V V(RRM), |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.8 V | 1.8 V | 1.8 V | 1.8 V | 1.8 V | 1.8 V | 1.8 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 360 A | 360 A | 360 A | 360 A | 360 A | 360 A | 360 A |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C |
| Maximum output current | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1400 V | 1000 V | 1200 V | 800 V | 600 V | 800 V | 1000 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Maker | - | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | - | - | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) |