
Bridge Rectifier Diode, 0.14A, 60V V(RRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | BRIDGE, 4 ELEMENTS |
| Diode type | BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1 V |
| Number of components | 4 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 0.14 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 60 V |
| surface mount | YES |
| Base Number Matches | 1 |

| CMKBR-6FTRLEADFREE | CMKBR-6FLEADFREE | CMKBR-6FTR | CMKBR-6FBK | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Bridge Rectifier Diode, 0.14A, 60V V(RRM), | Bridge Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 0.14A, 60V V(RRM), Silicon, SOT-363, 6 PIN | Bridge Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 0.14A, 60V V(RRM), Silicon, SOT-363, 6 PIN | Bridge Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 0.14A, 60V V(RRM), Silicon, SOT-363, 6 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Configuration | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS |
| Diode type | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| Number of components | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Maximum output current | 0.14 A | 0.14 A | 0.14 A | 0.14 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 60 V | 60 V | 60 V | 60 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| Maximum forward voltage (VF) | 1 V | - | 1 V | 1 V |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - |
| Parts packaging code | - | SOT-363 | SOT-363 | SOT-363 |
| package instruction | - | R-PDSO-G6 | R-PDSO-G6 | R-PDSO-G6 |
| Contacts | - | 6 | 6 | 6 |
| Minimum breakdown voltage | - | 60 V | 60 V | 60 V |
| Diode component materials | - | SILICON | SILICON | SILICON |
| JESD-30 code | - | R-PDSO-G6 | R-PDSO-G6 | R-PDSO-G6 |
| JESD-609 code | - | e3 | e0 | e0 |
| Phase | - | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | - | 6 | 6 | 6 |
| Minimum operating temperature | - | -65 °C | -65 °C | -65 °C |
| Package body material | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | - | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Maximum power dissipation | - | 0.35 W | 0.35 W | 0.35 W |
| Certification status | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| technology | - | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY |
| Terminal surface | - | MATTE TIN (315) | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | - | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | - | DUAL | DUAL | DUAL |