
Silicon Controlled Rectifier, 16A I(T)RMS, 600V V(DRM), 600V V(RRM), 1 Element, TO-3, TO-3, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | TO-204AA |
| package instruction | FLANGE MOUNT, O-MBFM-P2 |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Shell connection | ANODE |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum DC gate trigger current | 15 mA |
| JEDEC-95 code | TO-3 |
| JESD-30 code | O-MBFM-P2 |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 16 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 600 V |
| Repeated peak reverse voltage | 600 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | MATTE TIN (315) |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | 10 |
| Trigger device type | SCR |
| Base Number Matches | 1 |
| CS3-16MLEADFREE | CS3-16DLEADFREE | CS3-16BLEADFREE | CS3-16NLEADFREE | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Silicon Controlled Rectifier, 16A I(T)RMS, 600V V(DRM), 600V V(RRM), 1 Element, TO-3, TO-3, 2 PIN | Silicon Controlled Rectifier, 16A I(T)RMS, 400V V(DRM), 400V V(RRM), 1 Element, TO-3, TO-3, 2 PIN | Silicon Controlled Rectifier, 16A I(T)RMS, 200V V(DRM), 200V V(RRM), 1 Element, TO-3, TO-3, 2 PIN | Silicon Controlled Rectifier, 16A I(T)RMS, 800V V(DRM), 800V V(RRM), 1 Element, TO-3, TO-3, 2 PIN |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Parts packaging code | TO-204AA | TO-204AA | TO-204AA | TO-204AA |
| package instruction | FLANGE MOUNT, O-MBFM-P2 | FLANGE MOUNT, O-MBFM-P2 | FLANGE MOUNT, O-MBFM-P2 | FLANGE MOUNT, O-MBFM-P2 |
| Contacts | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| Shell connection | ANODE | ANODE | ANODE | ANODE |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum DC gate trigger current | 15 mA | 15 mA | 15 mA | 15 mA |
| JEDEC-95 code | TO-3 | TO-3 | TO-3 | TO-3 |
| JESD-30 code | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 | e3 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Package body material | METAL | METAL | METAL | METAL |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | 260 | 260 |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 16 A | 16 A | 16 A | 16 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 600 V | 400 V | 200 V | 800 V |
| Repeated peak reverse voltage | 600 V | 400 V | 200 V | 800 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | MATTE TIN (315) | MATTE TIN (315) | MATTE TIN (315) | MATTE TIN (315) |
| Terminal form | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG |
| Terminal location | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Trigger device type | SCR | SCR | SCR | SCR |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |