
Directional Coupler, 1000MHz Min, 4000MHz Max, 0.35dB Insertion Loss-Max, MINIATURE PACKAGE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | SMA-F |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| structure | COAXIAL |
| Maximum input power (CW) | 46.99 dBm |
| Maximum insertion loss | 0.35 dB |
| Maximum operating frequency | 4000 MHz |
| Minimum operating frequency | 1000 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| RF/Microwave Device Types | DIRECTIONAL COUPLER |
| Maximum voltage standing wave ratio | 1.2 |
| Base Number Matches | 1 |

| CTM-10M-2.5G | CTM-20M-2.5G | CTM-10M-12G | CTM-10M-1.25G | CTM-20M-1.25G | CTM-6M-1.25G | CTM-10M-8G | CTM-20M-8G | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Directional Coupler, 1000MHz Min, 4000MHz Max, 0.35dB Insertion Loss-Max, MINIATURE PACKAGE | Directional Coupler, 1000MHz Min, 4000MHz Max, 0.4dB Insertion Loss-Max, MINIATURE PACKAGE | Directional Coupler, 7000MHz Min, 18000MHz Max, 0.6dB Insertion Loss-Max, MINIATURE PACKAGE | Directional Coupler, 500MHz Min, 2000MHz Max, 0.35dB Insertion Loss-Max, MINIATURE PACKAGE | Directional Coupler, 500MHz Min, 2000MHz Max, 0.35dB Insertion Loss-Max, MINIATURE PACKAGE | Directional Coupler, 500MHz Min, 2000MHz Max, 0.35dB Insertion Loss-Max, MINIATURE PACKAGE | Directional Coupler, 4000MHz Min, 12400MHz Max, 0.5dB Insertion Loss-Max, MINIATURE PACKAGE | Directional Coupler, 4000MHz Min, 12400MHz Max, 0.5dB Insertion Loss-Max, MINIATURE PACKAGE |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Other features | SMA-F | SMA-F | SMA-F | SMA-F | SMA-F | SMA-F | SMA-F | SMA-F |
| Characteristic impedance | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω |
| structure | COAXIAL | COAXIAL | COAXIAL | COAXIAL | COAXIAL | COAXIAL | COAXIAL | COAXIAL |
| Maximum input power (CW) | 46.99 dBm | 46.99 dBm | 46.99 dBm | 46.99 dBm | 46.99 dBm | 46.99 dBm | 46.99 dBm | 46.99 dBm |
| Maximum insertion loss | 0.35 dB | 0.4 dB | 0.6 dB | 0.35 dB | 0.35 dB | 0.35 dB | 0.5 dB | 0.5 dB |
| Maximum operating frequency | 4000 MHz | 4000 MHz | 18000 MHz | 2000 MHz | 2000 MHz | 2000 MHz | 12400 MHz | 12400 MHz |
| Minimum operating frequency | 1000 MHz | 1000 MHz | 7000 MHz | 500 MHz | 500 MHz | 500 MHz | 4000 MHz | 4000 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| RF/Microwave Device Types | DIRECTIONAL COUPLER | DIRECTIONAL COUPLER | DIRECTIONAL COUPLER | DIRECTIONAL COUPLER | DIRECTIONAL COUPLER | DIRECTIONAL COUPLER | DIRECTIONAL COUPLER | DIRECTIONAL COUPLER |
| Maximum voltage standing wave ratio | 1.2 | 1.2 | 1.4 | 1.2 | 1.2 | 1.2 | 1.3 | 1.3 |
| Maker | - | Crane Co. | - | - | Crane Co. | Crane Co. | Crane Co. | Crane Co. |