Directional Coupler, 4MHz Min, 800MHz Max, 1.3dB Insertion Loss-Max
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Characteristic impedance | 75 Ω |
| structure | COMPONENT |
| Maximum input power (CW) | 30 dBm |
| Maximum insertion loss | 1.3 dB |
| Maximum operating frequency | 800 MHz |
| Minimum operating frequency | 4 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| RF/Microwave Device Types | DIRECTIONAL COUPLER |
| Base Number Matches | 1 |