
Ceramic Capacitor, Ceramic, 16V, 8% +Tol, 8% -Tol, J, 30ppm/Cel TC, 0.00000025uF, Surface Mount, 01005, CHIP, LEAD FREE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | , 01005 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 2.5e-7 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 0.145 mm |
| length | 0.405 mm |
| Manufacturer's serial number | C005 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| multi-layer | No |
| negative tolerance | 8% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR, PAPER, 4/7 INCH |
| positive tolerance | 8% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 16 V |
| series | C005 |
| size code | 01005 |
| surface mount | YES |
| Temperature characteristic code | J |
| Temperature Coefficient | 30ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| width | 0.215 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| C005YJR25PBSTR | C005YKR85PBSTR | C005YKR95PBSTR | C005YJR35PBSTR | C005YJR15ZBSTR | C005YJR25ABSTR | C005YKR85ABSTR | C005YJR25ZBSTR | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Ceramic Capacitor, Ceramic, 16V, 8% +Tol, 8% -Tol, J, 30ppm/Cel TC, 0.00000025uF, Surface Mount, 01005, CHIP, LEAD FREE | Ceramic Capacitor, Ceramic, 16V, 2.35% +Tol, 2.35% -Tol, K, 60ppm/Cel TC, 0.00000085uF, Surface Mount, 01005, CHIP, LEAD FREE | Ceramic Capacitor, Ceramic, 16V, 2.11% +Tol, 2.11% -Tol, K, 60ppm/Cel TC, 0.00000095uF, Surface Mount, 01005, CHIP, LEAD FREE | Ceramic Capacitor, Ceramic, 16V, 5.71% +Tol, 5.71% -Tol, J, 30ppm/Cel TC, 0.00000035uF, Surface Mount, 01005, CHIP, LEAD FREE | Ceramic Capacitor, Ceramic, 16V, 6.67% +Tol, 6.67% -Tol, J, 30ppm/Cel TC, 0.00000015uF, Surface Mount, 01005, CHIP, LEAD FREE | Ceramic Capacitor, Ceramic, 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, J, 30ppm/Cel TC, 0.00000025uF, Surface Mount, 01005, CHIP, LEAD FREE | Ceramic Capacitor, Ceramic, 16V, 5.88% +Tol, 5.88% -Tol, K, 60ppm/Cel TC, 0.00000085uF, Surface Mount, 01005, CHIP, LEAD FREE | Ceramic Capacitor, Ceramic, 16V, 4% +Tol, 4% -Tol, J, 30ppm/Cel TC, 0.00000025uF, Surface Mount, 01005, CHIP, LEAD FREE |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | , 01005 | , 01005 | , 01005 | , 01005 | , 01005 | , 01005 | , 01005 | , 01005 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| capacitance | 2.5e-7 µF | 8.5e-7 µF | 9.5e-7 µF | 3.5e-7 µF | 1.5e-7 µF | 2.5e-7 µF | 8.5e-7 µF | 2.5e-7 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC |
| high | 0.145 mm | 0.145 mm | 0.145 mm | 0.145 mm | 0.145 mm | 0.145 mm | 0.145 mm | 0.145 mm |
| length | 0.405 mm | 0.405 mm | 0.405 mm | 0.405 mm | 0.405 mm | 0.405 mm | 0.405 mm | 0.405 mm |
| Manufacturer's serial number | C005 | C005 | C005 | C005 | C005 | C005 | C005 | C005 |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| multi-layer | No | No | No | No | No | No | No | No |
| negative tolerance | 8% | 2.3529% | 2.1053% | 5.7143% | 6.6667% | 20% | 5.8824% | 4% |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | SMT | SMT | SMT | SMT | SMT | SMT | SMT | SMT |
| method of packing | TR, PAPER, 4/7 INCH | TR, PAPER, 4/7 INCH | TR, PAPER, 4/7 INCH | TR, PAPER, 4/7 INCH | TR, PAPER, 4/7 INCH | TR, PAPER, 4/7 INCH | TR, PAPER, 4/7 INCH | TR, PAPER, 4/7 INCH |
| positive tolerance | 8% | 2.3529% | 2.1053% | 5.7143% | 6.6667% | 20% | 5.8824% | 4% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V |
| series | C005 | C005 | C005 | C005 | C005 | C005 | C005 | C005 |
| size code | 01005 | 01005 | 01005 | 01005 | 01005 | 01005 | 01005 | 01005 |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Temperature characteristic code | J | K | K | J | J | J | K | J |
| Temperature Coefficient | 30ppm/Cel ppm/°C | 60ppm/Cel ppm/°C | 60ppm/Cel ppm/°C | 30ppm/Cel ppm/°C | 30ppm/Cel ppm/°C | 30ppm/Cel ppm/°C | 60ppm/Cel ppm/°C | 30ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal shape | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND |
| width | 0.215 mm | 0.215 mm | 0.215 mm | 0.215 mm | 0.215 mm | 0.215 mm | 0.215 mm | 0.215 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |