IC,LINE DRIVER,4 DRIVER,CMOS,DIP,16PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 4 |
| High level input current maximum value | 0.000001 A |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Minimum output swing | 2 V |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| maximum transmission delay | 11 ns |
| Base Number Matches | 1 |
| DS26C31CN/B+ | DS26LV31TN | |
|---|---|---|
| Description | IC,LINE DRIVER,4 DRIVER,CMOS,DIP,16PIN,PLASTIC | LINE DRIVER, PDIP16, PLASTIC, DIP-16 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| Differential output | YES | YES |
| Number of drives | 4 | 4 |
| High level input current maximum value | 0.000001 A | 0.00001 A |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 | e0 |
| Number of terminals | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C |
| Minimum output swing | 2 V | 2 V |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 5 V | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage | 5 V | 3.3 V |
| surface mount | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |
| maximum transmission delay | 11 ns | 16 ns |