Bridge Rectifier Diode, Avalanche, 1 Phase, 4.4A, Silicon,
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | O-PBCY-W4 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Minimum breakdown voltage | 400 V |
| Configuration | BRIDGE, 4 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.05 V |
| JESD-30 code | O-PBCY-W4 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 120 A |
| Number of components | 4 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 4.4 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum reverse current | 10 µA |
| surface mount | NO |
| technology | AVALANCHE |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Base Number Matches | 1 |
| D5FB40Z4002L10 | D5FB40Z4003L7.5 | D5FB40Z4003L15 | D5FB40Z4002L15 | D5FB40Z4002L20 | D5FB40Z4003L20 | D5FB40Z-4000 | D5FB40Z4003L10 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Bridge Rectifier Diode, Avalanche, 1 Phase, 4.4A, Silicon, | Bridge Rectifier Diode, Avalanche, 1 Phase, 4.4A, Silicon, | Bridge Rectifier Diode, Avalanche, 1 Phase, 4.4A, Silicon, | Bridge Rectifier Diode, Avalanche, 1 Phase, 4.4A, Silicon, | Bridge Rectifier Diode, Avalanche, 1 Phase, 4.4A, Silicon, | Bridge Rectifier Diode, Avalanche, 1 Phase, 4.4A, Silicon, | Bridge Rectifier Diode, Avalanche, 1 Phase, 4.4A, Silicon, | Bridge Rectifier Diode, Avalanche, 1 Phase, 4.4A, Silicon, |
| package instruction | O-PBCY-W4 | O-PBCY-W4 | O-PBCY-W4 | O-PBCY-W4 | O-PBCY-W4 | O-PBCY-W4 | O-PBCY-W4 | O-PBCY-W4 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Minimum breakdown voltage | 400 V | 400 V | 400 V | 400 V | 400 V | 400 V | 400 V | 400 V |
| Configuration | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.05 V | 1.05 V | 1.05 V | 1.05 V | 1.05 V | 1.05 V | 1.05 V | 1.05 V |
| JESD-30 code | O-PBCY-W4 | O-PBCY-W4 | O-PBCY-W4 | O-PBCY-W4 | O-PBCY-W4 | O-PBCY-W4 | O-PBCY-W4 | O-PBCY-W4 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 120 A | 120 A | 120 A | 120 A | 120 A | 120 A | 120 A | 120 A |
| Number of components | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Phase | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Maximum output current | 4.4 A | 4.4 A | 4.4 A | 4.4 A | 4.4 A | 4.4 A | 4.4 A | 4.4 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum reverse current | 10 µA | 10 µA | 10 µA | 10 µA | 10 µA | 10 µA | 10 µA | 10 µA |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | AVALANCHE | AVALANCHE | AVALANCHE | AVALANCHE | AVALANCHE | AVALANCHE | AVALANCHE | AVALANCHE |
| Terminal form | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |