
D Type Connector, 15 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .115-.125, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.494 inch |
| subject depth | 0.161 inch |
| body length | 1.543 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | GRAY |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Plug contact pitch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch |
| Installation option 1 | HOLE .115-.125 |
| Installation option 2 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 2.8448 mm |
| Plating thickness | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN |
| Shell material | STEEL |
| Terminal length | 0.181 inch |
| Terminal pitch | 2.7686 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 15 |
| Base Number Matches | 1 |

| A-D-S-15-PP-Z | A-D-F-37-PP-Z | A-D-F-25-PP-Z | A-D-F-15-PP-Z | A-D-S-25-PP-Z | A-D-F-09-PP-Z | A-D-S-37-PP-Z | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | D Type Connector, 15 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .115-.125, Receptacle | D Type Connector, 37 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .115-.125, Plug | D Type Connector, 25 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .115-.125, Plug | D Type Connector, 15 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .115-.125, Plug | D Type Connector, 25 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .115-.125, Receptacle | D Subminiature Connector, 9 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .115-.125, Plug | D Type Connector, 37 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .115-.125, Receptacle |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| body width | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch |
| subject depth | 0.161 inch | 0.161 inch | 0.161 inch | 0.161 inch | 0.161 inch | 0.161 inch | 0.161 inch |
| body length | 1.543 inch | 2.732 inch | 2.089 inch | 1.543 inch | 2.089 inch | 1.213 inch | 2.732 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | PLUG | PLUG | PLUG | RECEPTACLE | PLUG | RECEPTACLE |
| Contact to complete cooperation | AU | AU | AU | AU | NOT SPECIFIED | GOLD FLASH | AU |
| Contact point gender | MALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | MALE | FEMALE | MALE |
| Contact material | BRASS | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | BRASS/PHOSPHOR BRONZE | COPPER ALLOY | BRASS |
| contact mode | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Insulator color | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Plug contact pitch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch |
| Installation option 1 | HOLE .115-.125 | HOLE .115-.125 | HOLE .115-.125 | HOLE .115-.125 | HOLE .115-.125 | HOLE .115-.125 | HOLE .115-.125 |
| Installation option 2 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm |
| Plating thickness | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN |
| Shell material | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL |
| Terminal length | 0.181 inch | 0.181 inch | 0.181 inch | 0.181 inch | 0.181 inch | 0.181 inch | 0.181 inch |
| Terminal pitch | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 15 | 37 | 25 | 15 | 25 | 9 | 37 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
| Maker | - | ASSMANN | ASSMANN | ASSMANN | ASSMANN | ASSMANN | ASSMANN |