
D Subminiature Connector, 15 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .112-.124, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.494 inch |
| subject depth | 0.21 inch |
| body length | 1.541 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | D SUBMINIATURE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| JESD-609 code | e4 |
| Plug contact pitch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch |
| Installation option 1 | HOLE .112-.124 |
| Installation option 2 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| Rated current (signal) | 5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN |
| Shell material | STEEL |
| Terminal length | 0.146 inch |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 15 |
| Base Number Matches | 1 |

| DS15-SFT-A-01 | DS37-SFT-A-01 | DS25-SFT-A-01 | |
|---|---|---|---|
| Description | D Subminiature Connector, 15 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .112-.124, Receptacle | D Subminiature Connector, 37 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .112-.124, Receptacle | D Subminiature Connector, 25 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .112-.124, Receptacle |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Other features | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch |
| subject depth | 0.21 inch | 0.21 inch | 0.21 inch |
| body length | 1.541 inch | 2.73 inch | 2.088 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | D SUBMINIATURE CONNECTOR | D SUBMINIATURE CONNECTOR | D SUBMINIATURE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 |
| Plug contact pitch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch |
| Installation option 1 | HOLE .112-.124 | HOLE .112-.124 | HOLE .112-.124 |
| Installation option 2 | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C | -65 °C | -65 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| Rated current (signal) | 5 A | 5 A | 5 A |
| Guideline | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN | TIN | TIN |
| Shell material | STEEL | STEEL | STEEL |
| Terminal length | 0.146 inch | 0.146 inch | 0.146 inch |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 15 | 37 | 25 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |