IC Socket, DIP14, 14 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.3inch Row Spacing, Solder
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | DISPLAY |
| body width | 0.4 inch |
| subject depth | 0.482 inch |
| body length | 0.7 inch |
| Contact to complete cooperation | TIN LEAD (51) |
| Contact completed and terminated | TIN (157) |
| Contact material | BE-CU |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| current rating | 1.8 A |
| Device slot type | IC SOCKET |
| Type of equipment used | DIP14 |
| Shell material | POLYESTER |
| JESD-609 code | e3 |
| Manufacturer's serial number | D38 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Number of contacts | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 0.3 mm |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 |
| D3814-T6 | D3808-05 | D3806-05 | D3808-01 | D3808-T6 | D3806-T6 | D3816-01 | D3806-01 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC Socket, DIP14, 14 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.3inch Row Spacing, Solder | IC Socket, DIP8, 8 Contact(s) | IC Socket, DIP6, 6 Contact(s) | IC Socket, DIP8, 8 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.3inch Row Spacing, Solder | IC Socket, DIP8, 8 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.3inch Row Spacing, Solder | IC Socket, DIP6, 6 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.3inch Row Spacing, Solder | IC Socket, DIP16, 16 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.3inch Row Spacing, Solder | IC Socket, DIP6, 6 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.3inch Row Spacing, Solder |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | compliant | compliant | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Contact to complete cooperation | TIN LEAD (51) | GOLD (4) | GOLD (4) | GOLD (4) | TIN LEAD (51) | TIN LEAD (51) | GOLD (4) | GOLD (4) |
| Contact completed and terminated | TIN (157) | GOLD (5) | GOLD (5) | TIN (157) | TIN (157) | TIN (157) | TIN (157) | TIN (157) |
| Device slot type | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET |
| Type of equipment used | DIP14 | DIP8 | DIP6 | DIP8 | DIP8 | DIP6 | DIP16 | DIP6 |
| Shell material | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER |
| JESD-609 code | e3 | e4 | e4 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| Manufacturer's serial number | D38 | D38 | D38 | D38 | D38 | D38 | D38 | D38 |
| Number of contacts | 14 | 8 | 6 | 8 | 8 | 6 | 16 | 6 |
| Other features | DISPLAY | - | - | DISPLAY | DISPLAY | DISPLAY | DISPLAY | DISPLAY |
| body width | 0.4 inch | - | - | 0.4 inch | 0.4 inch | 0.4 inch | 0.4 inch | 0.4 inch |
| subject depth | 0.482 inch | - | - | 0.482 inch | 0.482 inch | 0.482 inch | 0.482 inch | 0.482 inch |
| body length | 0.7 inch | - | - | 0.3 inch | 0.4 inch | 0.3 inch | 0.8 inch | 0.3 inch |
| Contact material | BE-CU | - | - | BE-CU | BE-CU | BE-CU | BE-CU | BE-CU |
| Contact style | RND PIN-SKT | - | - | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| current rating | 1.8 A | - | - | 1.8 A | 1.8 A | 1.8 A | 1.8 A | 1.8 A |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | - | - | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Installation method | RIGHT ANGLE | - | - | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Maximum operating temperature | 125 °C | - | - | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | - | - | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | - | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 0.3 mm | - | - | 0.3 mm | 0.3 mm | 0.3 mm | 0.3 mm | 0.3 mm |
| Terminal pitch | 2.54 mm | - | - | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | - | - | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |