Ceramic Capacitor, Ceramic, 50V, 10.6383% +Tol, 10.6383% -Tol, C0G, -/+30ppm/Cel TC, 0.0000047uF, 0603
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | , 0603 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.0000047 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| Custom functions | Other Cap. & Volt. Available On Request |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 0.8 mm |
| length | 1.6 mm |
| Manufacturer's serial number | 0603/0805/1206(CD) |
| negative tolerance | 10.6383% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | SMT |
| method of packing | Bulk |
| positive tolerance | 10.6383% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 50 V |
| series | 0603/0805/1206(CD) |
| size code | 0603 |
| Temperature characteristic code | C0G |
| Temperature Coefficient | -/+30ppm/Cel ppm/°C |
| width | 0.8 mm |
| Base Number Matches | 1 |