
10 CONTACT(S), FEMALE, RIGHT ANGLE TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER, SOCKET, LEAD FREE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | TE Connectivity |
| package instruction | LEAD FREE |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ROHS AND ELV COMPLIANT |
| Board mount options | PEG |
| body width | 0.216 inch |
| subject depth | 0.264 inch |
| body length | 1.26 inch |
| Body/casing type | SOCKET |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | BLADE PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 250VAC V |
| Durability | 2000 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | 3.892 N |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | 6447142 |
| Plug contact pitch | 0.098 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 4u inch |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.079 inch |
| Terminal pitch | 2.5 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 10 |
| Evacuation force-minimum value | .1112 N |
| Base Number Matches | 1 |
| 7-6447142-4 | 7-6447142-2 | 7-6447142-3 | |
|---|---|---|---|
| Description | 10 CONTACT(S), FEMALE, RIGHT ANGLE TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER, SOCKET, LEAD FREE | 8 CONTACT(S), FEMALE, RIGHT ANGLE TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER, SOCKET, LEAD FREE | PCB CONNECTOR, SOCKET, LEAD FREE |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to |
| Maker | TE Connectivity | TE Connectivity | TE Connectivity |
| package instruction | LEAD FREE | LEAD FREE | LEAD FREE |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | unknown |
| Body/casing type | SOCKET | SOCKET | SOCKET |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | PCB CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Contact material | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | COPPER ALLOY |
| DIN compliance | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO | NO |
| MIL compliance | NO | NO | NO |
| Manufacturer's serial number | 6447142 | 6447142 | 6447142 |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | - |
| Filter function | NO | NO | - |
| Mixed contacts | NO | NO | - |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | - |
| Installation type | BOARD | BOARD | - |
| Number of rows loaded | 1 | 1 | - |
| Terminal pitch | 2.5 mm | 2.5 mm | - |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | - |
| Total number of contacts | 10 | 8 | - |