
48 CONTACT(S), FEMALE, STRAIGHT TWO PART EURO CONNECTOR, PRESS FIT, RECEPTACLE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 2103675793 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 0 |
| Other features | STANDARD: DIN 41612 |
| body width | 0.417 inch |
| subject depth | 0.455 inch |
| body length | 2.165 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD EURO CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| Contact resistance | 15 mΩ |
| Contact style | BELLOWED TYPE |
| DIN compliance | YES |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | .9452 N |
| Insulation resistance | 1000000000000 Ω |
| Insulator color | GRAY |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER |
| MIL compliance | NO |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | GUIDE SLOT |
| Installation option 2 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Loaded row name | A,B,C |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 3 |
| Number of rows loaded | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Guideline | UL |
| Terminal length | 0.512 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 48 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Evacuation force-minimum value | .139 N |
| 6-1393637-5 | 6-1393637-2 | LP38856_15 | 7-1393637-4 | 7-1393637-1 | WCR1206-121KFI | 7-1393637-0 | 12084976 | 2-1393637-7 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 48 CONTACT(S), FEMALE, STRAIGHT TWO PART EURO CONNECTOR, PRESS FIT, RECEPTACLE | 32 CONTACT(S), FEMALE, STRAIGHT TWO PART EURO CONNECTOR, PRESS FIT, RECEPTACLE | 3A Fast-Response High-Accuracy LDO Linear Regulator With Enable | 96 CONTACT(S), FEMALE, STRAIGHT TWO PART EURO CONNECTOR, PRESS FIT, RECEPTACLE | 96 CONTACT(S), FEMALE, STRAIGHT TWO PART EURO CONNECTOR, PRESS FIT, RECEPTACLE | RESISTOR, 0.25W, 1%, 100ppm, 121000ohm, SURFACE MOUNT, 1206, CHIP | 96 CONTACT(S), FEMALE, STRAIGHT TWO PART EURO CONNECTOR, PRESS FIT, RECEPTACLE | Combination Line Connector | 48 CONTACT(S), FEMALE, STRAIGHT TWO PART EURO CONNECTOR, PRESS FIT, RECEPTACLE |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | - | conform to | conform to | conform to | conform to | - | - |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | - | unknown | unknown | compliant | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | - | - | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - |
| Other features | STANDARD: DIN 41612 | STANDARD: DIN 41612 | - | STANDARD: DIN 41612 | STANDARD: DIN 41612 | - | STANDARD: DIN 41612 | - | STANDARD: DIN 41612 |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | - | RECEPTACLE | RECEPTACLE | - | RECEPTACLE | - | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | - | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | - | BOARD EURO CONNECTOR | COMBINATION LINE CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | - | GOLD/GOLD OVER PALLADIUM NICKEL |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | - | FEMALE | FEMALE | - | FEMALE | - | FEMALE |
| Contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | - | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | - | COPPER ALLOY | - | - |
| DIN compliance | YES | YES | - | YES | YES | - | YES | - | YES |
| Filter function | NO | NO | - | NO | NO | - | NO | - | NO |
| IEC compliance | NO | NO | - | NO | NO | - | NO | - | NO |
| MIL compliance | NO | NO | - | NO | NO | - | NO | - | NO |
| Mixed contacts | NO | NO | - | NO | NO | - | NO | - | NO |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | - | STRAIGHT | STRAIGHT | - | STRAIGHT | - | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | - | BOARD | BOARD | - | BOARD | - | BOARD |
| Number of rows loaded | 3 | 3 | - | 2 | 2 | - | 3 | - | 2 |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | - | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | - | GENERAL PURPOSE | - | GENERAL PURPOSE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | - | 2.54 mm | 2.54 mm | - | 2.54 mm | - | 2.54 mm |
| Termination type | PRESS FIT | PRESS FIT | - | PRESS FIT | PRESS FIT | - | PRESS FIT | - | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 48 | 32 | - | 96 | 96 | - | 96 | - | 48 |
| UL Flammability Code | 94V-0 | 94V-0 | - | 94V-0 | 94V-0 | - | 94V-0 | - | - |
| Manufacturer's serial number | - | - | - | 1393637 | 1393637 | - | 1393637 | 12084976 | 1393637 |