Operational Amplifier, 1 Func, 10000uV Offset-Max, MBCY8, HERMETIC SEALED, METAL CAN, TO-99, 8 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | AMD |
| Parts packaging code | TO-99 |
| package instruction | TO-99, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.01 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Maximum input offset voltage | 10000 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | METAL |
| encapsulated code | TO-99 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 1 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |