
Clipped Sine Output Oscillator, 15.36MHz Nom, ROHS COMPLIANT PACKAGE-5
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Cardinal Components |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | TAPE AND REEL |
| Ageing | 1 PPM/YEAR |
| Frequency Adjustment - Mechanical | YES |
| frequency stability | 2.5% |
| Manufacturer's serial number | CTX5 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 15.36 MHz |
| Maximum operating temperature | 50 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| Oscillator type | CLIPPED SINE |
| Output impedance | 10000 Ω |
| Output level | 1 V |
| physical size | 11.4mm x 9.6mm x 3.9mm |
| Maximum supply voltage | 3.465 V |
| Minimum supply voltage | 3.135 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
