TRIAC, 500V V(DRM), 8A I(T)RMS
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Critical rise rate of minimum off-state voltage | 50 V/us |
| Maximum DC gate trigger current | 25 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 1.5 V |
| Maximum holding current | 30 mA |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum leakage current | 0.5 mA |
| Maximum on-state voltage | 1.65 V |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Maximum rms on-state current | 8 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 500 V |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Trigger device type | TRIAC |
| BTA208S500F | BTA208M500F | BTA208M600F | BTA208M800F | BTA208M500E | BTA208S500D | BTA208M600D | BTA208S500E | BTA208M600E | BTA208M800E | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | TRIAC, 500V V(DRM), 8A I(T)RMS | TRIAC, 500V V(DRM), 8A I(T)RMS | TRIAC, 600V V(DRM), 8A I(T)RMS | TRIAC, 800V V(DRM), 8A I(T)RMS | TRIAC, 500V V(DRM), 8A I(T)RMS | TRIAC, 500V V(DRM), 8A I(T)RMS | TRIAC, 600V V(DRM), 8A I(T)RMS | TRIAC, 500V V(DRM), 8A I(T)RMS | TRIAC, 600V V(DRM), 8A I(T)RMS | TRIAC, 800V V(DRM), 8A I(T)RMS |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Critical rise rate of minimum off-state voltage | 50 V/us | 50 V/us | 50 V/us | 50 V/us | 20 V/us | 10 V/us | 10 V/us | 20 V/us | 20 V/us | 20 V/us |
| Maximum DC gate trigger current | 25 mA | 25 mA | 25 mA | 25 mA | 10 mA | 5 mA | 5 mA | 10 mA | 10 mA | 10 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V |
| Maximum holding current | 30 mA | 30 mA | 30 mA | 30 mA | 12 mA | 6 mA | 6 mA | 12 mA | 12 mA | 12 mA |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum leakage current | 0.5 mA | 0.5 mA | 0.5 mA | 0.5 mA | 0.5 mA | 0.5 mA | 0.5 mA | 0.5 mA | 0.5 mA | 0.5 mA |
| Maximum on-state voltage | 1.65 V | 1.65 V | 1.65 V | 1.65 V | 1.65 V | 1.65 V | 1.65 V | 1.65 V | 1.65 V | 1.65 V |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Maximum rms on-state current | 8 A | 8 A | 8 A | 8 A | 8 A | 8 A | 8 A | 8 A | 8 A | 8 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 500 V | 500 V | 600 V | 800 V | 500 V | 500 V | 600 V | 500 V | 600 V | 800 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Trigger device type | TRIAC | TRIAC | TRIAC | TRIAC | TRIAC | TRIAC | TRIAC | TRIAC | TRIAC | TRIAC |