Flash, 512KX8, 120ns, PDSO40, PLASTIC, TSOP1-40
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Atmel (Microchip) |
| Parts packaging code | TSOP1 |
| package instruction | TSOP1, |
| Contacts | 40 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum access time | 120 ns |
| Other features | HARDWARE & SOFTWARE DATA PROTECTION; AUTOMATIC WRITE; 10 YEARS DATA RETENTION; 1000 PROGRAM CYCLES |
| Data retention time - minimum | 10 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G40 |
| length | 18.4 mm |
| memory density | 4194304 bit |
| Memory IC Type | FLASH |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 40 |
| word count | 524288 words |
| character code | 512000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 512KX8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSOP1 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Programming voltage | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL |
| type | NOR TYPE |
| width | 10 mm |
| AT29C040-120TI | AT29C040-120PC | AT29C040-120PM/883 | AT29C040-120TC | AT29C040-120PI | AT29C040-120TM/883 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Flash, 512KX8, 120ns, PDSO40, PLASTIC, TSOP1-40 | Flash, 512KX8, 120ns, PDIP32, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-32 | Flash, 512KX8, 120ns, PDIP32, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-32 | Flash, 512KX8, 120ns, PDSO40, PLASTIC, TSOP1-40 | Flash, 512KX8, 120ns, PDIP32, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-32 | Flash, 512KX8, 120ns, PDSO40, PLASTIC, TSOP1-40 |
| Parts packaging code | TSOP1 | DIP | DIP | TSOP1 | DIP | TSOP1 |
| package instruction | TSOP1, | DIP, | DIP, | TSOP1, | DIP, | TSOP1, |
| Contacts | 40 | 32 | 32 | 40 | 32 | 40 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | 3A001.A.2.C | EAR99 | EAR99 | 3A001.A.2.C |
| Maximum access time | 120 ns | 120 ns | 120 ns | 120 ns | 120 ns | 120 ns |
| Other features | HARDWARE & SOFTWARE DATA PROTECTION; AUTOMATIC WRITE; 10 YEARS DATA RETENTION; 1000 PROGRAM CYCLES | HARDWARE & SOFTWARE DATA PROTECTION; AUTOMATIC WRITE; 10 YEARS DATA RETENTION; 1000 PROGRAM CYCLES | HARDWARE & SOFTWARE DATA PROTECTION; AUTOMATIC WRITE; 10 YEARS DATA RETENTION; 1000 PROGRAM CYCLES | HARDWARE & SOFTWARE DATA PROTECTION; AUTOMATIC WRITE; 10 YEARS DATA RETENTION; 1000 PROGRAM CYCLES | HARDWARE & SOFTWARE DATA PROTECTION; AUTOMATIC WRITE; 10 YEARS DATA RETENTION; 1000 PROGRAM CYCLES | HARDWARE & SOFTWARE DATA PROTECTION; AUTOMATIC WRITE; 10 YEARS DATA RETENTION; 1000 PROGRAM CYCLES |
| Data retention time - minimum | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G40 | R-PDIP-T32 | R-PDIP-T32 | R-PDSO-G40 | R-PDIP-T32 | R-PDSO-G40 |
| length | 18.4 mm | 42.05 mm | 42.05 mm | 18.4 mm | 42.05 mm | 18.4 mm |
| memory density | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit |
| Memory IC Type | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 40 | 32 | 32 | 40 | 32 | 40 |
| word count | 524288 words | 524288 words | 524288 words | 524288 words | 524288 words | 524288 words |
| character code | 512000 | 512000 | 512000 | 512000 | 512000 | 512000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 70 °C | 125 °C | 70 °C | 85 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | - | -55 °C | - | -40 °C | -55 °C |
| organize | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSOP1 | DIP | DIP | TSOP1 | DIP | TSOP1 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | IN-LINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Programming voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.2 mm | 5.59 mm | 5.59 mm | 1.2 mm | 5.59 mm | 1.2 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | NO | YES | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | MILITARY |
| Terminal form | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 0.5 mm | 2.54 mm | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| type | NOR TYPE | NOR TYPE | NOR TYPE | NOR TYPE | NOR TYPE | NOR TYPE |
| width | 10 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 10 mm | 15.24 mm | 10 mm |
| Maker | Atmel (Microchip) | Atmel (Microchip) | - | - | Atmel (Microchip) | Atmel (Microchip) |