Digital Filter, CMOS, PQFP42, 14 X 14 MM, PLASTIC, QFP-42
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Panasonic |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | QFP, |
| Contacts | 42 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | S-PQFP-G42 |
| length | 14 mm |
| Number of terminals | 42 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.6 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 14 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DSP PERIPHERAL, DIGITAL FILTER |
| MN66181 | MN6625 | AN7030S | AN7097SB | AN8802SC | AN7035SC | AN8800SC | AN7036FHP | MN6471 | AN8803SB/NSB | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Digital Filter, CMOS, PQFP42, 14 X 14 MM, PLASTIC, QFP-42 | Consumer Circuit, CMOS, PQFP64, 18 X 18 MM, PLASTIC, QFP-64 | Audio Preamplifier, 1 Channel(s), 1 Func, Bipolar, PDSO42, 0.450 INCH, PLASTIC, SSOP-42 | Audio Amplifier, 2 Channel(s), 1 Func, Bipolar, PDSO28, 0.375 INCH, PLASTIC, SSOP-28 | Audio Preamplifier, 1 Channel(s), 1 Func, Bipolar, PDSO32, 0.375 INCH, PLASTIC, SSOP-32 | Consumer Circuit, Bipolar, PDSO32, 0.375 INCH, PLASTIC, SSOP-32 | Audio Preamplifier, 1 Channel(s), 1 Func, Bipolar, PDSO42, 0.450 INCH, PLASTIC, SSOP-42 | Consumer Circuit, Bipolar, PQFP48, 7 X 7 MM, PLASTIC, QFH-48 | D/A Converter, 1 Func, PQFP40, 14 X 14 MM, PLASTIC, QFP-40 | Audio Preamplifier, 1 Channel(s), 1 Func, Bipolar, PDSO36, 0.450 INCH, PLASTIC, SSOP-36 |
| Maker | Panasonic | Panasonic | Panasonic | Panasonic | Panasonic | Panasonic | Panasonic | Panasonic | Panasonic | Panasonic |
| Parts packaging code | QFP | QFP | SSOP | SSOP | SSOP | SSOP | SSOP | QFP | QFP | SSOP |
| package instruction | QFP, | QFP, | SSOP, | SSOP, | SSOP, | SSOP, | SSOP, | FQFP, | QFP, QFP44,.8SQ,50 | SSOP, |
| Contacts | 42 | 64 | 42 | 28 | 32 | 32 | 42 | 48 | 40 | 36 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| JESD-30 code | S-PQFP-G42 | S-PQFP-G64 | R-PDSO-G42 | R-PDSO-G28 | R-PDSO-G32 | R-PDSO-G32 | R-PDSO-G42 | S-PQFP-G48 | S-PQFP-G40 | R-PDSO-G36 |
| length | 14 mm | 18 mm | 21.25 mm | 11.6 mm | 17.81 mm | 17.91 mm | 21.25 mm | 7 mm | 14 mm | 15.2 mm |
| Number of terminals | 42 | 64 | 42 | 28 | 32 | 32 | 42 | 48 | 40 | 36 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP | QFP | SSOP | SSOP | SSOP | SSOP | SSOP | FQFP | QFP | SSOP |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK | FLATPACK | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | FLATPACK, FINE PITCH | FLATPACK | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.6 mm | 2.9 mm | 2.4 mm | 2.4 mm | 2.4 mm | 2.4 mm | 2.4 mm | 2.9 mm | 2.6 mm | 3.25 mm |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | CMOS | BIPOLAR |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1 mm | 1 mm | 0.8 mm | 1 mm | 1 mm | 1 mm | 0.5 mm | 1.27 mm | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | QUAD | DUAL |
| width | 14 mm | 18 mm | 9.5 mm | 7.2 mm | 7.2 mm | 7.2 mm | 9.5 mm | 7 mm | 14 mm | 8.4 mm |
| Commercial integrated circuit types | - | CONSUMER CIRCUIT | AUDIO PREAMPLIFIER | AUDIO AMPLIFIER | AUDIO PREAMPLIFIER | CONSUMER CIRCUIT | AUDIO PREAMPLIFIER | CONSUMER CIRCUIT | - | AUDIO PREAMPLIFIER |
| Number of functions | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum supply voltage (Vsup) | - | 5.5 V | 5.5 V | 6 V | 5 V | 5.5 V | 5 V | 6 V | - | 5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | - | 4 V | 4.5 V | 3 V | 5 V | 4.5 V | 5 V | 3 V | - | 5 V |