4-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDSO16, PLASTIC, SOIC-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Motorola ( NXP ) |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| length | 10.3 mm |
| Number of channels | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| On-state resistance matching specifications | 300 Ω |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 1700 Ω |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 2 V |
| surface mount | YES |
| Maximum disconnect time | 260 ns |
| Maximum connection time | 260 ns |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.5 mm |
| MC74HC4852ADWR2 | MC74HC4853ADR2 | MC74HC4853ADW | MC74HC4853ADT | MC74HC4853AN | MC74HC4853AD | MC74HC4853ADWR2 | MC74HC4852ADR2 | MC74HC4851ADWR2 | MC74HC4851ADR2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 4-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDSO16, PLASTIC, SOIC-16 | TRIPLE 1-CHANNEL, SGL POLE DOUBLE THROW SWITCH, PDSO16, PLASTIC, SOIC-16 | TRIPLE 1-CHANNEL, SGL POLE DOUBLE THROW SWITCH, PDSO16, PLASTIC, SOIC-16 | TRIPLE 1-CHANNEL, SGL POLE DOUBLE THROW SWITCH, PDSO16, PLASTIC, TSSOP-16 | TRIPLE 1-CHANNEL, SGL POLE DOUBLE THROW SWITCH, PDIP16, PLASTIC, DIP-16 | TRIPLE 1-CHANNEL, SGL POLE DOUBLE THROW SWITCH, PDSO16, PLASTIC, SOIC-16 | SPDT, 3 Func, 1 Channel, CMOS, PDSO16, PLASTIC, SOIC-16 | 4-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDSO16, PLASTIC, SOIC-16 | 8-CHANNEL, SGL ENDED MULTIPLEXER, PDSO16, PLASTIC, SOIC-16 | Single-Ended Multiplexer, 1 Func, 8 Channel, CMOS, PDSO16, PLASTIC, SOIC-16 |
| Maker | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) |
| package instruction | SOP, | SOP, | SOP, SOP16,.4 | TSSOP, TSSOP16,.25 | DIP, DIP16,.3 | SOP, SOP16,.25 | SOP, | SOP, | SOP, | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER | SPDT | SPDT | SPDT | SPDT | SPDT | SPDT | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDIP-T16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 |
| length | 10.3 mm | 9.9 mm | 10.3 mm | 5 mm | 19.175 mm | 9.9 mm | 10.3 mm | 9.9 mm | 10.3 mm | 9.9 mm |
| Number of channels | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| On-state resistance matching specifications | 300 Ω | 300 Ω | 300 Ω | 300 Ω | 300 Ω | 300 Ω | 300 Ω | 300 Ω | 300 Ω | 300 Ω |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 1700 Ω | 1700 Ω | 1700 Ω | 1700 Ω | 1700 Ω | 1700 Ω | 1700 Ω | 1700 Ω | 1700 Ω | 1700 Ω |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | SOP | TSSOP | DIP | SOP | SOP | SOP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm | 1.75 mm | 2.65 mm | 1.2 mm | 4.44 mm | 1.75 mm | 2.65 mm | 1.75 mm | 2.65 mm | 1.75 mm |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | NO | YES | YES | YES | YES | YES |
| Maximum disconnect time | 260 ns | 260 ns | 260 ns | 260 ns | 260 ns | 260 ns | 260 ns | 260 ns | 260 ns | 260 ns |
| Maximum connection time | 260 ns | 260 ns | 260 ns | 260 ns | 260 ns | 260 ns | 260 ns | 260 ns | 260 ns | 260 ns |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 0.65 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.5 mm | 3.9 mm | 7.5 mm | 4.4 mm | 7.62 mm | 3.9 mm | 7.5 mm | 3.9 mm | 7.5 mm | 3.9 mm |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | SOIC | TSSOP | DIP | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | - |
| Contacts | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | - |
| Maximum supply current (Isup) | - | 0.04 mA | 0.04 mA | 0.04 mA | 0.04 mA | 0.04 mA | 0.04 mA | - | - | - |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| MC74HC4852ADW | Motorola ( NXP ) | 4-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDSO16 |
| 933714840652 | Nexperia | Single-Ended Multiplexer, 3 Func, 2 Channel, CMOS, PDSO16 |
| 74HCT4053PW,112 | Nexperia | 74HC4053; 74HCT4053 - Triple 2-channel analog multiplexer/demultiplexer TSSOP 16-Pin |
| 74HC4051DB,118 | Nexperia | IC MUX/DEMUX 8X1 16SSOP |
| 933372690652 | Nexperia | SPST, 4 Func, 1 Channel, CMOS, PDSO14 |
| HEF4066BT | Nexperia | SPST |
| 74HC4053PW,118 | Nexperia | Analog Multiplexer Triple 2:1 16-Pin TSSOP T/R |
| 74HCT4051PW,118 | Nexperia | |
| HEF4066BT,652 | Nexperia | HEF4066B - Quad single-pole single-throw analog switch SOIC 14-Pin |
| CD4053BCM | Rochester Electronics | TRIPLE 2-CHANNEL, SGL ENDED MULTIPLEXER, PDSO16, 0.150 INCH, MS-012, SOIC-16 |
| 74HCT4052D,112 | Nexperia | 74HC4052; 74HCT4052 - Dual 4-channel analog multiplexer/demultiplexer SOP 16-Pin |
| CD4053BCMX | Rochester Electronics | TRIPLE 2-CHANNEL, SGL ENDED MULTIPLEXER, PDSO16, 0.150 INCH, MS-012, SOIC-16 |
| HEF4052BTT | Nexperia | Differential Multiplexer |
| MC74HC4051D | Rochester Electronics | 8-CHANNEL, SGL ENDED MULTIPLEXER, PDSO16, PLASTIC, SOIC-16 |
| 74HCT4053BQ,115 | Nexperia | IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16DHVQFN |
| MC74HC4051DR2 | Rochester Electronics | 8-CHANNEL, SGL ENDED MULTIPLEXER, PDSO16, PLASTIC, SOIC-16 |
| 933372940653 | Nexperia | Single-Ended Multiplexer, 1 Func, 8 Channel, CMOS, PDSO16 |
| 933372950653 | Nexperia | Differential Multiplexer, 1 Func, 4 Channel, CMOS, PDSO16 |
| 933372970652 | Nexperia | SPST, 4 Func, 1 Channel, CMOS, PDSO14 |
| 933372940652 | Nexperia | Single-Ended Multiplexer, 1 Func, 8 Channel, CMOS, PDSO16 |