Optoelectronic Device
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Microprecision Electronics SA |
| Reach Compliance Code | compliant |
| color@wavelength | Green |
| Maximum forward voltage | 3 V |
| JESD-609 code | e0 |
| minimum luminous intensity | 0.001 cd |
| Number of LEDs in the array | 35 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| peak wavelength | 565 nm |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |