
RS-422/RS-485 Interface IC Dual Differential Drivers and Receiver
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP16,.3 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | RECEIVER 3-STATE OUTPUT; ACTIVE-LOW ENABLE |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 2 |
| High level input current maximum value | 0.0001 A |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-422-B; TIA-422-B; EIA-485-A; TIA-485-A |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 10.2 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Minimum output swing | 1.5 V |
| Maximum output low current | 0.008 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 37 ns |
| Number of receiver bits | 2 |
| Maximum seat height | 2 mm |
| Maximum slew rate | 50 mA |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| maximum transmission delay | 22 ns |
| width | 5.3 mm |
| SN75ALS1177NSRG4 | SN75ALS1177NE4 | SN75ALS1178NE4 | |
|---|---|---|---|
| Description | RS-422/RS-485 Interface IC Dual Differential Drivers and Receiver | RS-422/RS-485 Interface IC Dual Differential Driver and Receiver | RS-422/RS-485 Interface IC Dual Differential Driver and Receiver |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC | DIP | DIP |
| package instruction | SOP, SOP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 |
| Contacts | 16 | 16 | 16 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | RECEIVER 3-STATE OUTPUT; ACTIVE-LOW ENABLE | RECEIVER 3-STATE OUTPUT; ACTIVE-LOW ENABLE | TRISTATABLE RECEIVER; 1 RECEIVER ACTIVE UNDER SHUTDOWN |
| Differential output | YES | YES | YES |
| Number of drives | 2 | 2 | 2 |
| High level input current maximum value | 0.0001 A | 0.00002 A | 0.00002 A |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-422-B; TIA-422-B; EIA-485-A; TIA-485-A | EIA-422-B; TIA-422-B; EIA-485-A; TIA-485-A | EIA-422-B; TIA-422-B; EIA-485-A; TIA-485-A |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-PDIP-T16 | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 |
| length | 10.2 mm | 19.305 mm | 19.305 mm |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Minimum output swing | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V |
| Maximum output low current | 0.008 A | 0.008 A | 0.008 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 37 ns | 37 ns | 37 ns |
| Number of receiver bits | 2 | 2 | 2 |
| Maximum seat height | 2 mm | 5.08 mm | 5.08 mm |
| Maximum slew rate | 50 mA | 50 mA | 50 mA |
| Maximum supply voltage | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| maximum transmission delay | 22 ns | 22 ns | 22 ns |
| width | 5.3 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| Output characteristics | - | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | - | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| SN75ALS1177NSR | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Differential Drivers And Receivers 16-SO 0 to 70 |
| SN65C1168PWR | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Differential Drivers And Receivers 16-TSSOP -40 to 85 |
| SN75C1168NSR | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Transmitter/Receiver RS-422 16-Pin SOP T/R |
| SN751178N | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Differential Driver/Receiver Pairs 16-PDIP -20 to 85 |
| SN65C1168NSR | Texas Instruments(德州仪器) | 类型:收发器 驱动器/接收器数:2/2 协议类别:RS422, RS485 数据速率:- |
| SN65C1168ERGYR | Texas Instruments(德州仪器) | 类型:收发器 驱动器/接收器数:2/2 协议类别:RS422, RS485 数据速率:- 具有+/-15kV IEC ESD保护的双路差动驱动器和接收器 |
| SN65C1168ENSR | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Differential Drivers and Receivers With +/-15-kV IEC ESD Protection 16-SO -40 to 85 |
| SN65C1168PW | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Differential Drivers And Receivers 16-TSSOP -40 to 85 |
| SN75C1168PWR | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Differential Drivers And Receivers 16-TSSOP 0 to 70 |
| SN75C1167NSR | Texas Instruments(德州仪器) | 类型:收发器 驱动器/接收器数:2/2 协议类别:RS422, RS485 数据速率:- 双路差动驱动器和接收器 |
| SN65C1168ENS | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Differential Drivers and Receivers With +/-15-kV IEC ESD Protection 16-SO -40 to 85 |
| SN75C1168N | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Differential Drivers And Receivers 16-PDIP 0 to 70 |
| SN75C1167DBR | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Differential Drivers And Receivers 16-SSOP 0 to 70 |
| SN75C1168PW | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Differential Drivers And Receivers 16-TSSOP 0 to 70 |
| SN75C1168DBR | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Differential Drivers And Receivers 16-SSOP 0 to 70 |
| SN75ALS1177N | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Differential Drivers And Receivers 16-PDIP 0 to 70 |
| SN75C1167N | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Differential Drivers And Receivers 16-PDIP 0 to 70 |
| SN65C1168N | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Differential Drivers And Receivers 16-PDIP -40 to 85 |
| SN65C1168PWG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Differential Drivers And Receivers 16-TSSOP -40 to 85 |
| SN65C1168ENSG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Differential Drivers and Receivers With +/-15-kV IEC ESD Protection 16-SO -40 to 85 |