IC,TEMPERATURE SENSOR,BIPOLAR,CAN,3PIN,METAL
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Reach Compliance Code | unknown |
| body height | 2.349 mm |
| Body length or diameter | 4.737 mm |
| shell | METAL |
| JESD-609 code | e0 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Maximum output voltage | 3.01 V |
| Minimum output voltage | 2.95 V |
| Package body material | METAL |
| Package Shape/Form | CYLINDRICAL |
| Filter level | MIL-STD-883C |
| Sensor/Transducer Type | TEMPERATURE SENSOR,ANALOG,VOLTAGE OUTPUT |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Termination type | SOLDER |
| LM135H/883C | LM135AH/883B | LM135AH/883C | LM135AH/883 | LM235Z | LM135H/883 | LM135H/883B | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC,TEMPERATURE SENSOR,BIPOLAR,CAN,3PIN,METAL | IC,TEMPERATURE SENSOR,BIPOLAR,CAN,3PIN,METAL | IC,TEMPERATURE SENSOR,BIPOLAR,CAN,3PIN,METAL | IC,TEMPERATURE SENSOR,BIPOLAR,CAN,3PIN,METAL | IC,TEMPERATURE SENSOR,BIPOLAR,SIP,3PIN,PLASTIC | ANALOG TEMP SENSOR-VOLTAGE, 2.5-10V, 1Cel, ROUND, THROUGH HOLE MOUNT | LM135H/883B |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Package body material | METAL | METAL | METAL | METAL | PLASTIC/EPOXY | METAL | METAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Filter level | MIL-STD-883C | 38535Q/M;38534H;883B | MIL-STD-883 Class C | 38535Q/M;38534H;883B | - | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B |
| package instruction | - | CAN3/4,.1 | CAN3/4,.1 | CAN3/4,.1 | SIP3,.1,50 | CAN3/4,.1 | CAN3/4,.1 |
| Encapsulate equivalent code | - | CAN3/4,.1 | CAN3/4,.1 | CAN3/4,.1 | SIP3,.1,50 | CAN3/4,.1 | CAN3/4,.1 |
| technology | - | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |