
IC DUAL OP-AMP, 10000 uV OFFSET-MAX, 1 MHz BAND WIDTH, PDSO8, SOIC-8, Operational Amplifier
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP8,.25 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.05 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.25 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 10000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 4.9 mm |
| low-dissonance | NO |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | +-1.5/+-13/3/26 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Nominal slew rate | 0.1 V/us |
| Maximum slew rate | 2 mA |
| Supply voltage upper limit | 26 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz |
| Minimum voltage gain | 15000 |
| width | 3.9 mm |
| LM2904MX/NOPB | LM2904ITP/NOPB | LM2904ITPX/NOPB | LM2904M/NOPB | LM2904N/NOPB | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC DUAL OP-AMP, 10000 uV OFFSET-MAX, 1 MHz BAND WIDTH, PDSO8, SOIC-8, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 10000 uV OFFSET-MAX, 1 MHz BAND WIDTH, PBGA8, LEAD FREE, MICRO, BUMP, SMD-8, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 10000 uV OFFSET-MAX, 1 MHz BAND WIDTH, PBGA8, LEAD FREE, MICRO, BUMP, SMD-8, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 10000 uV OFFSET-MAX, 1 MHz BAND WIDTH, PDSO8, SOIC-8, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 10000 uV OFFSET-MAX, 1 MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8, Operational Amplifier |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Parts packaging code | SOIC | BGA | BGA | SOIC | DIP |
| package instruction | SOP, SOP8,.25 | FBGA, BGA8,3X3,20 | FBGA, BGA8,3X3,20 | SOP, SOP8,.25 | DIP, DIP8,.3 |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.05 µA | 0.05 µA | 0.05 µA | 0.05 µA | 0.05 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.25 µA | 0.25 µA | 0.25 µA | 0.25 µA | 0.25 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 70 dB | 70 dB | 70 dB | 70 dB | 70 dB |
| frequency compensation | YES | YES | YES | YES | YES |
| Maximum input offset voltage | 10000 µV | 10000 µV | 10000 µV | 10000 µV | 10000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | S-PBGA-B8 | S-PBGA-B8 | R-PDSO-G8 | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e3 | e1 | e1 | e3 | e3 |
| length | 4.9 mm | 1.285 mm | 1.285 mm | 4.9 mm | 9.817 mm |
| low-dissonance | NO | NO | NO | NO | NO |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | FBGA | FBGA | SOP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 | BGA8,3X3,20 | BGA8,3X3,20 | SOP8,.25 | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | GRID ARRAY, FINE PITCH | GRID ARRAY, FINE PITCH | SMALL OUTLINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 |
| power supply | +-1.5/+-13/3/26 V | +-1.5/+-13/3/26 V | +-1.5/+-13/3/26 V | +-1.5/+-13/3/26 V | +-1.5/+-13/3/26 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA |
| Supply voltage upper limit | 26 V | 26 V | 26 V | 26 V | 26 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING | BALL | BALL | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | BOTTOM | BOTTOM | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz |
| Minimum voltage gain | 15000 | 15000 | 15000 | 15000 | 25000 |
| width | 3.9 mm | 1.285 mm | 1.285 mm | 3.9 mm | 7.62 mm |
| Maker | National Semiconductor(TI ) | - | - | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 50 dB | - | - | 50 dB | 50 dB |
| method of packing | TAPE AND REEL | - | - | RAIL | RAIL |
| Maximum seat height | 1.75 mm | - | - | 1.75 mm | 5.08 mm |
| Nominal slew rate | 0.1 V/us | - | - | 0.1 V/us | 0.1 V/us |