
IC 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.495 V, PBCY3, PLASTIC, TO-92, 3 PIN, Voltage Reference
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | TO-92, SIP3,.1,50 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | OUTPUT VOLTAGE ADJUSTABLE FROM 2.495 TO 36V WITH TWO EXTERNAL RESISTORS |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 |
| JESD-609 code | e2 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 0.1 A |
| Maximum output voltage | 2.55 V |
| Minimum output voltage | 2.44 V |
| Nominal output voltage | 2.495 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-92 |
| Encapsulate equivalent code | SIP3,.1,50 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 1 mA |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Maximum voltage temperature coefficient | 54.509 ppm/°C |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Copper (Sn/Cu) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| Fine-tuning/adjustable output | YES |