Continuous Time Filter, 1 Func, Digitally Programmable, Lowpass, HYBRID, CDIP32, CERAMIC, DIP-32
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | DATEL Inc. |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP32,.9 |
| Contacts | 32 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Active filter type | CONTINUOUS TIME FILTER |
| Center frequency or cutoff frequency maximum range | 1038 kHz |
| Center frequency or cutoff frequency minimum range | 259.5 kHz |
| JESD-30 code | R-CDIP-T32 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum negative supply voltage (Vsup) | -15.75 V |
| Negative supply voltage minimum (Vsup) | -14.25 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 32 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Order | 4TH |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP32,.9 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| poles and zeros | 4 AND 0 |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| response | LOWPASS |
| Maximum seat height | 4.8 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 60 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 15.75 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 14.25 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| transfer characteristics | DIGITALLY PROGRAMMABLE |
| width | 22.86 mm |

| FLT-DL42MC | 293734-2 | FLT-DL51MC | 295T320R103B12 | FLT-DL52MM | FLT-DL52MC | FLT-DL41MM | FLT-DL41MC | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Continuous Time Filter, 1 Func, Digitally Programmable, Lowpass, HYBRID, CDIP32, CERAMIC, DIP-32 | THIS DRAWING IS A CONTROLLED DOCUMENT FOR TYCO ELECTRONICS CORPORATION | Continuous Time Filter, 1 Func, Digitally Programmable, Lowpass, HYBRID, CDIP32, CERAMIC, DIP-32 | Commercial 24mm Diameter Composition Element Long Life Variable Resistor | Continuous Time Filter, 1 Func, Digitally Programmable, Lowpass, HYBRID, CDIP32, CERAMIC, DIP-32 | Continuous Time Filter, 1 Func, Digitally Programmable, Lowpass, HYBRID, CDIP32, CERAMIC, DIP-32 | Continuous Time Filter, 1 Func, Digitally Programmable, Lowpass, HYBRID, CDIP32, CERAMIC, DIP-32 | Continuous Time Filter, 1 Func, Digitally Programmable, Lowpass, HYBRID, CDIP32, CERAMIC, DIP-32 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible | - | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | DATEL Inc. | - | DATEL Inc. | - | DATEL Inc. | DATEL Inc. | DATEL Inc. | DATEL Inc. |
| Parts packaging code | DIP | - | DIP | - | DIP | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, DIP32,.9 | - | DIP, DIP32,.9 | - | DIP, DIP32,.9 | DIP, DIP32,.9 | DIP, DIP32,.9 | DIP, DIP32,.9 |
| Contacts | 32 | - | 32 | - | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Reach Compliance Code | unknown | - | unknown | - | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Active filter type | CONTINUOUS TIME FILTER | - | CONTINUOUS TIME FILTER | - | CONTINUOUS TIME FILTER | CONTINUOUS TIME FILTER | CONTINUOUS TIME FILTER | CONTINUOUS TIME FILTER |
| Center frequency or cutoff frequency maximum range | 1038 kHz | - | 468 kHz | - | 1215 kHz | 1215 kHz | 415.2 kHz | 415.2 kHz |
| Center frequency or cutoff frequency minimum range | 259.5 kHz | - | 121.5 kHz | - | 303.8 kHz | 303.8 kHz | 103.8 kHz | 103.8 kHz |
| JESD-30 code | R-CDIP-T32 | - | R-CDIP-T32 | - | R-CDIP-T32 | R-CDIP-T32 | R-CDIP-T32 | R-CDIP-T32 |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 | - | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum negative supply voltage (Vsup) | -15.75 V | - | -15.75 V | - | -15.75 V | -15.75 V | -15.75 V | -15.75 V |
| Negative supply voltage minimum (Vsup) | -14.25 V | - | -14.25 V | - | -14.25 V | -14.25 V | -14.25 V | -14.25 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | - | -15 V | - | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 1 | - | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 32 | - | 32 | - | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | - | 70 °C | - | 125 °C | 70 °C | 125 °C | 70 °C |
| Order | 4TH | - | 5TH | - | 5TH | 5TH | 4TH | 4TH |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | - | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | - | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP | - | DIP | - | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP32,.9 | - | DIP32,.9 | - | DIP32,.9 | DIP32,.9 | DIP32,.9 | DIP32,.9 |
| Package shape | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | - | IN-LINE | - | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| poles and zeros | 4 AND 0 | - | 5 AND 0 | - | 5 AND 0 | 5 AND 0 | 4 AND 0 | 4 AND 0 |
| power supply | +-15 V | - | +-15 V | - | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| response | LOWPASS | - | LOWPASS | - | LOWPASS | LOWPASS | LOWPASS | LOWPASS |
| Maximum seat height | 4.8 mm | - | 4.8 mm | - | 4.8 mm | 4.8 mm | 4.8 mm | 4.8 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 60 mA | - | 70 mA | - | 70 mA | 70 mA | 60 mA | 60 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 15.75 V | - | 15.75 V | - | 15.75 V | 15.75 V | 15.75 V | 15.75 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 14.25 V | - | 14.25 V | - | 14.25 V | 14.25 V | 14.25 V | 14.25 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | - | 15 V | - | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | - | NO | - | NO | NO | NO | NO |
| technology | HYBRID | - | HYBRID | - | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID |
| Temperature level | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | - | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | - | THROUGH-HOLE | - | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | - | 2.54 mm | - | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | - | DUAL | - | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| transfer characteristics | DIGITALLY PROGRAMMABLE | - | DIGITALLY PROGRAMMABLE | - | DIGITALLY PROGRAMMABLE | DIGITALLY PROGRAMMABLE | DIGITALLY PROGRAMMABLE | DIGITALLY PROGRAMMABLE |
| width | 22.86 mm | - | 22.86 mm | - | 22.86 mm | 22.86 mm | 22.86 mm | 22.86 mm |