HCT SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, PDSO16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Rochester Electronics |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | TCO OUTPUT |
| Counting direction | UP |
| series | HCT |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| Load/preset input | YES |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 49 ns |
| Certification status | COMMERCIAL |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| minfmax | 30 MHz |

| CD74HCT161M | CD74HC163M | CD74HCT163M96 | CD74HCT163E | CD74HCT161E | CD74HC163E | CD74HC161E | CD74HC161M | CD74HCT163M | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | HCT SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, PDSO16 | Binary Counter, HC/UH Series, Synchronous, Positive Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDSO16, | HCT SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, PDSO16 | Binary Counter, HCT Series, Synchronous, Positive Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDIP16, | Binary Counter, HCT Series, Synchronous, Positive Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDIP16, | Binary Counter, HC/UH Series, Synchronous, Positive Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDIP16, | Binary Counter, HC/UH Series, Synchronous, Positive Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDIP16, | Binary Counter, HC/UH Series, Synchronous, Positive Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDSO16, | HCT SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, PDSO16 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Other features | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT |
| Counting direction | UP | UP | UP | UP | UP | UP | UP | UP | UP |
| series | HCT | HC/UH | HCT | HCT | HCT | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HCT |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDIP-T16 | R-PDIP-T16 | R-PDIP-T16 | R-PDIP-T16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 |
| Load/preset input | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER |
| Operating mode | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS |
| Number of digits | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | COMMERCIAL | Not Qualified | COMMERCIAL | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | COMMERCIAL |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 6 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 6 V | 6 V | 6 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 2 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 2 V | 2 V | 2 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | NO | NO | NO | NO | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Trigger type | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE |
| Maker | Rochester Electronics | - | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics |
| propagation delay (tpd) | 49 ns | 230 ns | - | 49 ns | 49 ns | 230 ns | 230 ns | 230 ns | 49 ns |
| minfmax | 30 MHz | 35 MHz | - | 30 MHz | 30 MHz | 35 MHz | 35 MHz | 35 MHz | 30 MHz |