IC,COUNTER,UP,4-BIT BINARY,HCT-CMOS,SOP,16PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Renesas Electronics Corporation |
| package instruction | SOP, SOP16,.25 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Counting direction | UP |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Load/preset input | YES |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 24000000 Hz |
| MaximumI(ol) | 0.004 A |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| CD74HCT163M96 | CD54HC163H | 5962-01-273-6759 | CD74HCT161M96 | CD54HC161H | CD54HCT161H | CD74HC163M96 | CD54HCT163H | 5962-01-314-0729 | CD74HC161M96 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC,COUNTER,UP,4-BIT BINARY,HCT-CMOS,SOP,16PIN,PLASTIC | CD54HC163H | IC,COUNTER,UP,4-BIT BINARY,HCT-CMOS,DIP,16PIN,CERAMIC | IC,COUNTER,UP,4-BIT BINARY,HCT-CMOS,SOP,16PIN,PLASTIC | CD54HC161H | CD54HCT161H | IC,COUNTER,UP,4-BIT BINARY,HC-CMOS,SOP,16PIN,PLASTIC | CD54HCT163H | IC,COUNTER,UP,4-BIT BINARY,HCT-CMOS,DIP,16PIN,CERAMIC | IC,COUNTER,UP,4-BIT BINARY,HC-CMOS,SOP,16PIN,PLASTIC |
| package instruction | SOP, SOP16,.25 | , DIE OR CHIP | DIP, DIP16,.3 | SOP, SOP16,.25 | , DIE OR CHIP | , DIE OR CHIP | SOP, SOP16,.25 | , DIE OR CHIP | DIP, DIP16,.3 | SOP, SOP16,.25 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | unknown | not_compliant | not_compliant | unknown | unknown | not_compliant | unknown | _compli | _compli |
| Counting direction | UP | UP | UP | UP | UP | UP | UP | UP | UP | UP |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Load/preset input | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER |
| MaximumI(ol) | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A |
| Operating mode | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 125 °C | 125 °C | 85 °C | 125 °C | 125 °C | 85 °C | 125 °C | 125 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -55 °C | -55 °C | -40 °C | -55 °C | -55 °C | -40 °C | -55 °C | -55 °C | -40 °C |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.25 | DIE OR CHIP | DIP16,.3 | SOP16,.25 | DIE OR CHIP | DIE OR CHIP | SOP16,.25 | DIE OR CHIP | DIP16,.3 | SOP16,.25 |
| power supply | 5 V | 2/6 V | 5 V | 5 V | 2/6 V | 5 V | 2/6 V | 5 V | 5 V | 2/6 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | MILITARY | MILITARY | INDUSTRIAL | MILITARY | MILITARY | INDUSTRIAL | MILITARY | MILITARY | INDUSTRIAL |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible | incompatible | - | - | incompatible | - | incompatible | incompatible |
| Maker | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | - | - | - | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | - | R-XDIP-T16 | R-PDSO-G16 | - | - | R-PDSO-G16 | - | R-XDIP-T16 | R-PDSO-G16 |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 24000000 Hz | 20000000 Hz | 20000000 Hz | 24000000 Hz | 20000000 Hz | 20000000 Hz | 24000000 Hz | 20000000 Hz | - | - |
| Number of terminals | 16 | - | 16 | 16 | - | - | 16 | - | 16 | 16 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | - | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | - | - | PLASTIC/EPOXY | - | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | - | DIP | SOP | - | - | SOP | - | DIP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | - | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | - | IN-LINE | SMALL OUTLINE | - | - | SMALL OUTLINE | - | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | - | 5 V | 5 V | - | 5 V | - | 5 V | 5 V | - |
| surface mount | YES | - | NO | YES | - | - | YES | - | NO | YES |
| Terminal form | GULL WING | - | THROUGH-HOLE | GULL WING | - | - | GULL WING | - | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | - | 2.54 mm | 1.27 mm | - | - | 1.27 mm | - | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | - | DUAL | DUAL | - | - | DUAL | - | DUAL | DUAL |