| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | R-PDSO-G6 |
| Contacts | 178 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | LOW CAPACITANCE |
| Maximum breakdown voltage | 8 V |
| Minimum breakdown voltage | 6.5 V |
| Configuration | COMPLEX |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE |
| JEDEC-95 code | MO-178AB |
| JESD-30 code | R-PDSO-G6 |
| JESD-609 code | e4 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Maximum non-repetitive peak reverse power dissipation | 60 W |
| Number of components | 2 |
| Number of terminals | 6 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 0.385 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 6 V |
| surface mount | YES |
| technology | AVALANCHE |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 |