
Differential Bus Transceiver 8-PDIP -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Samacsys Descripti | SN65LBC176P, Line Transceiver, ISO 8482 10Mbit/s Differential, 5 V, 8-Pin PDIP |
| Other features | COMMON I/O: TRISTATABLE RECEIVER; 1 RECEIVER ACTIVE UNDER SHUTDOWN |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 1 |
| High level input current maximum value | 0.0001 A |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-485-A; TIA-485-A; ISO 8482 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 9.81 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Minimum output swing | 1.1 V |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Maximum output low current | 0.008 A |
| Output polarity | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 33 ns |
| Number of receiver bits | 1 |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum slew rate | 1.5 mA |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| Supply voltage 1-max | 5.25 V |
| Mains voltage 1-minute | 4.75 V |
| Supply voltage1-Nom | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| maximum transmission delay | 25 ns |
| width | 7.62 mm |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| MAX483EPA+ | Maxim(美信半导体) | RS-422/RS-485 接口 IC RS-485/RS-422 Transceiver |
| SN65LBC176P-00 | Texas Instruments(德州仪器) | LINE TRANSCEIVER, PDIP8 |
| SN75176BPS | Texas Instruments(德州仪器) | RS-422/RS-485 Interface IC Differential Bus Transceivers |
| MAX14770EGUA+ | Maxim(美信半导体) | RS-485 Interface IC High-ESD PROFIBUS RS-485 Transceiver |
| ST490ABDR | ST(意法半导体) | 类型:收发器 驱动器/接收器数:1/1 协议类别:RS422, RS485 数据速率:25Mbps 电压电源4.5V~5.5V,25Mbps |
| MAX14770EATA+ | Maxim(美信半导体) | Line Transceiver, 1 Driver, BICMOS, PDSO8, |
| ISL3158EIBZ-T7A | Renesas(瑞萨电子) | RS-422/RS-485 Interface IC 8LD -40+85 3V RS-485 HIVOD TRAN 1/ |
| ISL3158EIUZ-T7A | Renesas(瑞萨电子) | RS-422/RS-485 Interface IC IEC-6100 RS-485 HIVO TRANS 1/2 DUP 3V 10M |
| MAX14770EESA+ | Maxim(美信半导体) | RS-485 Interface IC PROFIBUS RS-485 Transceiver |
| SN75176BPSR | Texas Instruments(德州仪器) | Differential Bus Transceiver 8-SO 0 to 70 |
| SN75ALS176BDR | Texas Instruments(德州仪器) | 类型:收发器 驱动器/接收器数:1/1 协议类别:RS485 数据速率:35Mbps 差分线收发芯片(485) |
| ADM1485AR-REEL7 | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDSO8, MS-012AA, SOIC-8 |
| ADM1485ARZ-REEL7 | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDSO8, LEAD FREE, MS-012AA, SOIC-8 |
| ISL3158EIBZ-T | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDSO8, ROHS COMPLIANT, PLASTIC, MS-012AA, SOIC-8 |
| ADM1485ARM | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDSO8, MO-187AA, MSOP-8 |
| ADM1485AR-REEL | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDSO8, MS-012AA, SOIC-8 |
| MAX14770EESA+T | Maxim(美信半导体) | 类型:收发器 驱动器/接收器数:1/1 协议类别:多协议 数据速率:20Mbps |