SLIC, 2-4 Conversion, PDIP28,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Harris |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| battery fed | RESISTIVE |
| Battery powered | -48 V |
| mix | 2-4 CONVERSION |
| JESD-30 code | R-PDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 |
| maximum noise | 5 dBrnC |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | |
| PSRR-Min | 20 dB |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 6 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| Telecom integrated circuit types | SLIC |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| HC3-5509B-5 | HC3-5509B-9 | HC9P5509B-5 | HC9P5509B-9 | HC4P5509B-5 | HC4P5509B-9 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | SLIC, 2-4 Conversion, PDIP28, | SLIC, 2-4 Conversion, PDIP28, | SLIC, 2-4 Conversion, PDSO28, | SLIC, 2-4 Conversion, PDSO28, | SLIC, 2-4 Conversion, PQCC44, | SLIC, 2-4 Conversion, PQCC44, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Harris | Harris | Harris | Harris | Harris | Harris |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 | DIP, DIP28,.6 | SOP, SOP28,.4 | SOP, SOP28,.4 | QCCJ, LDCC44,.7SQ | QCCJ, LDCC44,.7SQ |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| battery fed | RESISTIVE | RESISTIVE | RESISTIVE | RESISTIVE | RESISTIVE | RESISTIVE |
| Battery powered | -48 V | -48 V | -48 V | -48 V | -48 V | -48 V |
| mix | 2-4 CONVERSION | 2-4 CONVERSION | 2-4 CONVERSION | 2-4 CONVERSION | 2-4 CONVERSION | 2-4 CONVERSION |
| JESD-30 code | R-PDIP-T28 | R-PDIP-T28 | R-PDSO-G28 | R-PDSO-G28 | S-PQCC-J44 | S-PQCC-J44 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| maximum noise | 5 dBrnC | 5 dBrnC | 5 dBrnC | 5 dBrnC | 5 dBrnC | 5 dBrnC |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 28 | 28 | 28 | 28 | 44 | 44 |
| Maximum operating temperature | 75 °C | 85 °C | 75 °C | 85 °C | 75 °C | 85 °C |
| PSRR-Min | 20 dB | 20 dB | 20 dB | 20 dB | 20 dB | 20 dB |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | SOP | SOP | QCCJ | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 | DIP28,.6 | SOP28,.4 | SOP28,.4 | LDCC44,.7SQ | LDCC44,.7SQ |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | YES | YES | YES | YES |
| Telecom integrated circuit types | SLIC | SLIC | SLIC | SLIC | SLIC | SLIC |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED | INDUSTRIAL | COMMERCIAL EXTENDED | INDUSTRIAL | COMMERCIAL EXTENDED | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | J BEND | J BEND |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | QUAD |