Board Stacking Connector, 80 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.015 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Brown Insulator, Plug,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | SLIMSTACK, BLADE ON BEAM CONTACT, SHROUDED |
| Board mount options | PEG |
| body width | 0.109 inch |
| subject depth | 0.116 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD STACKING CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | BELLOWED TYPE |
| DIN compliance | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | .5004 N |
| Insulator color | BROWN |
| insulator material | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | 55339 |
| Plug contact pitch | 0.015 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 10u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 0.3 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 0.4 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 80 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| 55339-0807 | 55339-1207 | 55339-0908 | 55339-0607 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Board Stacking Connector, 80 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.015 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Brown Insulator, Plug, | Board Stacking Connector, 120 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.015 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Brown Insulator, Plug, | Board Stacking Connector, 90 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, Surface Mount Terminal, Plug | Board Stacking Connector, 60 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.015 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Brown Insulator, Plug, |
| Maker | Molex | Molex | Molex | Molex |
| Reach Compliance Code | unknown | compliant | unknown | unknown |
| Body/casing type | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG |
| Connector type | BOARD STACKING CONNECTOR | BOARD STACKING CONNECTOR | BOARD STACKING CONNECTOR | BOARD STACKING CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | NOT SPECIFIED | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | NOT SPECIFIED | PHOSPHOR BRONZE |
| DIN compliance | NO | NO | NO | NO |
| Filter function | NO | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO | NO | NO |
| MIL compliance | NO | NO | NO | NO |
| Manufacturer's serial number | 55339 | 55339 | 55339 | 55339 |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO | NO | NO | NO |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Terminal pitch | 0.4 mm | 0.4 mm | 0.4 mm | 0.4 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 80 | 120 | 90 | 60 |
| UL Flammability Code | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 |
| Other features | SLIMSTACK, BLADE ON BEAM CONTACT, SHROUDED | SLIMSTACK, BLADE ON BEAM CONTACT, SHROUDED | SLIMSTACK, BLADE ON BEAM CONTACT, SHROUDED | - |
| Board mount options | PEG | PEG | - | PEG |
| body width | 0.109 inch | 0.109 inch | - | 0.109 inch |
| subject depth | 0.116 inch | 0.116 inch | - | 0.116 inch |
| Contact completed and terminated | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | - | GOLD OVER NICKEL |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR |
| Contact style | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE | - | BELLOWED TYPE |
| Insulator color | BROWN | BROWN | - | BROWN |
| insulator material | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | - | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| Plug contact pitch | 0.015 inch | 0.015 inch | - | 0.015 inch |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | - | LOCKING |
| Number of connectors | ONE | ONE | - | ONE |
| PCB row number | 2 | 2 | - | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | - | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | - | -25 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 10u inch | 10u inch | - | 10u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | - | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 0.3 A | 0.3 A | - | 0.3 A |
| Guideline | UL | UL | - | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL |