Single Color LED, High Efficiency Green, T-1 3/4, 5mm, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Quality Technologies Corp |
| package instruction | 2 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | HIGH EFFICIENCY GREEN |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.035 A |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| shape | ROUND |
| size | 5 mm |
| T code | T-1 3/4 |
| MV54152 | MV50152 | MV57154 | MV57152 | MV54154 | MV50154 | MV53154 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED, High Efficiency Green, T-1 3/4, 5mm, 2 PIN | Single Color LED, Standard Red, T-1 3/4, 5mm, 2 PIN | Single Color LED, High Efficiency Red, T-1 3/4, 5mm, 2 PIN | Single Color LED, High Efficiency Red, T-1 3/4, 5mm, 2 PIN | Single Color LED, High Efficiency Green, T-1 3/4, 5mm, 2 PIN | Single Color LED, Standard Red, T-1 3/4, 5mm, 2 PIN | Single Color LED, Yellow, T-1 3/4, 5mm, 2 PIN |
| package instruction | 2 PIN | 2 PIN | 2 PIN | 2 PIN | 2 PIN | 2 PIN | 2 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| color | HIGH EFFICIENCY GREEN | STANDARD RED | HIGH EFFICIENCY RED | HIGH EFFICIENCY RED | HIGH EFFICIENCY GREEN | STANDARD RED | YELLOW |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.035 A | 0.1 A | 0.035 A | 0.035 A | 0.035 A | 0.1 A | 0.035 A |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| size | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm |
| T code | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 |
| Maker | Quality Technologies Corp | - | Quality Technologies Corp | Quality Technologies Corp | Quality Technologies Corp | Quality Technologies Corp | Quality Technologies Corp |