4000/14000/40000 SERIES, QUAD 2-INPUT AND GATE, PDSO14, FP-14DN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Renesas Electronics Corporation |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| series | 4000/14000/40000 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| length | 8.65 mm |
| Logic integrated circuit type | AND GATE |
| Number of functions | 4 |
| Number of entries | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 320 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 3.9 mm |
| HD14081BRP | HD14081BP | HD14081BFP | |
|---|---|---|---|
| Description | 4000/14000/40000 SERIES, QUAD 2-INPUT AND GATE, PDSO14, FP-14DN | 4000/14000/40000 SERIES, QUAD 2-INPUT AND GATE, PDIP14, DP-14 | 4000/14000/40000 SERIES, QUAD 2-INPUT AND GATE, PDSO14, FP-14DA |
| Maker | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation |
| Parts packaging code | SOIC | DIP | SOIC |
| package instruction | SOP, | DIP, | SOP, |
| Contacts | 14 | 14 | 14 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant |
| series | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 | R-PDIP-T14 | R-PDSO-G14 |
| length | 8.65 mm | 19.2 mm | 10.06 mm |
| Logic integrated circuit type | AND GATE | AND GATE | AND GATE |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 |
| Number of entries | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | DIP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 320 ns | 320 ns | 320 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 5.06 mm | 2.2 mm |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 3.9 mm | 7.62 mm | 5.5 mm |