Standard SRAM, 32KX9, 120ns, CMOS, PDSO32, 8 X 20 MM, EIAJ, PLASTIC, TSOP-32
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SONY |
| Parts packaging code | TSOP |
| package instruction | TSOP1, TSSOP32,.8,20 |
| Contacts | 32 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum access time | 120 ns |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-PDSO-G32 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 18.4 mm |
| memory density | 294912 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 9 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 32 |
| word count | 32768 words |
| character code | 32000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 32KX9 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Exportable | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSOP1 |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP32,.8,20 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| Maximum standby current | 0.00001 A |
| Minimum standby current | 2 V |
| Maximum slew rate | 0.06 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 8 mm |
| CXK59290TM-12L | CXK59290M-70L | CXK59290TM-70L | CXK59290TM-10L | CXK59290M-12L | CXK59290M-10L | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Standard SRAM, 32KX9, 120ns, CMOS, PDSO32, 8 X 20 MM, EIAJ, PLASTIC, TSOP-32 | Standard SRAM, 32KX9, 70ns, CMOS, PDSO32, 0.450 INCH, PLASTIC, SOP-32 | Standard SRAM, 32KX9, 70ns, CMOS, PDSO32, 8 X 20 MM, EIAJ, PLASTIC, TSOP-32 | Standard SRAM, 32KX9, 100ns, CMOS, PDSO32, 8 X 20 MM, EIAJ, PLASTIC, TSOP-32 | Standard SRAM, 32KX9, 120ns, CMOS, PDSO32, 0.450 INCH, PLASTIC, SOP-32 | Standard SRAM, 32KX9, 100ns, CMOS, PDSO32, 0.450 INCH, PLASTIC, SOP-32 |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | SONY | SONY | SONY | SONY | SONY | SONY |
| Parts packaging code | TSOP | SOIC | TSOP | TSOP | SOIC | SOIC |
| package instruction | TSOP1, TSSOP32,.8,20 | SOP, SOP32,.5 | TSOP1, TSSOP32,.8,20 | TSOP1, TSSOP32,.8,20 | SOP, SOP32,.5 | SOP, SOP32,.5 |
| Contacts | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum access time | 120 ns | 70 ns | 70 ns | 100 ns | 120 ns | 100 ns |
| I/O type | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON |
| JESD-30 code | R-PDSO-G32 | R-PDSO-G32 | R-PDSO-G32 | R-PDSO-G32 | R-PDSO-G32 | R-PDSO-G32 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 18.4 mm | 20.5 mm | 18.4 mm | 18.4 mm | 20.5 mm | 20.5 mm |
| memory density | 294912 bit | 294912 bit | 294912 bit | 294912 bit | 294912 bit | 294912 bi |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM |
| memory width | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| word count | 32768 words | 32768 words | 32768 words | 32768 words | 32768 words | 32768 words |
| character code | 32000 | 32000 | 32000 | 32000 | 32000 | 32000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 32KX9 | 32KX9 | 32KX9 | 32KX9 | 32KX9 | 32KX9 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Exportable | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSOP1 | SOP | TSOP1 | TSOP1 | SOP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP32,.8,20 | SOP32,.5 | TSSOP32,.8,20 | TSSOP32,.8,20 | SOP32,.5 | SOP32,.5 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.2 mm | 2.7 mm | 1.2 mm | 1.2 mm | 2.7 mm | 2.7 mm |
| Maximum standby current | 0.00001 A | 0.00001 A | 0.00001 A | 0.00001 A | 0.00001 A | 0.00001 A |
| Minimum standby current | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| Maximum slew rate | 0.06 mA | 0.06 mA | 0.06 mA | 0.06 mA | 0.06 mA | 0.06 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm | 1.27 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 8 mm | 8.4 mm | 8 mm | 8 mm | 8.4 mm | 8.4 mm |