
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 8MHz Nom, HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Raltron |
| package instruction | HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | TR, 7 INCH |
| Ageing | 3 PPM/YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 100 µW |
| frequency stability | 0.005% |
| frequency tolerance | 50 ppm |
| JESD-609 code | e4 |
| load capacitance | 18 pF |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 8 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| physical size | L5.0XB3.2XH1.1 (mm)/L0.197XB0.126XH0.043 (inch) |
| Series resistance | 85 Ω |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Gold (Au) |

| H130A-8.000-18-EXT-TR | H130A-8.000-S-TR | H130A-8.000-S-EXT-TR | H130A-16.000-18-EXT-TR | H130A-16.000-18-TR | H130A-8.000-18-TR | H130A-150.000-18-3OT-TR | H130A-24.000-32-EXT-TR | H130A-8.000-32-EXT-TR | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 8MHz Nom, HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN | Series - Fundamental Quartz Crystal, 8MHz Nom, HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN | Series - Fundamental Quartz Crystal, 8MHz Nom, HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN | Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 16MHz Nom, HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN | Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 16MHz Nom, HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN | Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 8MHz Nom, HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN | Parallel - 3Rd Overtone Quartz Crystal, 150MHz Nom, HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN | Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 24MHz Nom, HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN | Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 8MHz Nom, HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN | HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN | HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN | HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN | HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN | HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN | HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN | HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN | HALOGEN FREE, ROHS AND REACH COMPLIANT, SMALL, SMD, 4 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compli | compli |
| Other features | TR, 7 INCH | TR, 7 INCH | TR, 7 INCH | TR, 7 INCH | TR, 7 INCH | TR, 7 INCH | TR, 7 INCH | TR, 7 INCH | TR, 7 INCH |
| Ageing | 3 PPM/YEAR | 3 PPM/YEAR | 3 PPM/YEAR | 3 PPM/YEAR | 3 PPM/YEAR | 3 PPM/YEAR | 3 PPM/YEAR | 3 PPM/YEAR | 3 PPM/YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL | SERIES - FUNDAMENTAL | SERIES - FUNDAMENTAL | PARALLEL - FUNDAMENTAL | PARALLEL - FUNDAMENTAL | PARALLEL - FUNDAMENTAL | PARALLEL - 3RD OVERTONE | PARALLEL - FUNDAMENTAL | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 100 µW | 100 µW | 100 µW | 100 µW | 100 µW | 100 µW | 100 µW | 100 µW | 100 µW |
| frequency stability | 0.005% | 0.005% | 0.005% | 0.005% | 0.005% | 0.005% | 0.005% | 0.005% | 0.005% |
| frequency tolerance | 50 ppm | 50 ppm | 50 ppm | 50 ppm | 50 ppm | 50 ppm | 50 ppm | 50 ppm | 50 ppm |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 8 MHz | 8 MHz | 8 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 8 MHz | 150 MHz | 24 MHz | 8 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -20 °C | -40 °C | -40 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -40 °C | -40 °C |
| physical size | L5.0XB3.2XH1.1 (mm)/L0.197XB0.126XH0.043 (inch) | L5.0XB3.2XH1.1 (mm)/L0.197XB0.126XH0.043 (inch) | L5.0XB3.2XH1.1 (mm)/L0.197XB0.126XH0.043 (inch) | L5.0XB3.2XH1.1 (mm)/L0.197XB0.126XH0.043 (inch) | L5.0XB3.2XH1.1 (mm)/L0.197XB0.126XH0.043 (inch) | L5.0XB3.2XH1.1 (mm)/L0.197XB0.126XH0.043 (inch) | L5.0XB3.2XH1.1 (mm)/L0.197XB0.126XH0.043 (inch) | L5.0XB3.2XH1.1 (mm)/L0.197XB0.126XH0.043 (inch) | L5.0XB3.2XH1.1 (mm)/L0.197XB0.126XH0.043 (inch) |
| Series resistance | 85 Ω | 85 Ω | 85 Ω | 25 Ω | 25 Ω | 85 Ω | 60 Ω | 20 Ω | 85 Ω |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal surface | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) |
| Maker | Raltron | - | - | Raltron | Raltron | Raltron | Raltron | Raltron | Raltron |
| load capacitance | 18 pF | - | - | 18 pF | 18 pF | 18 pF | 18 pF | 32 pF | 32 pF |