Multi-Port SRAM, 2KX8, 70ns, CMOS, PDIP48,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | TEMIC |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 70 ns |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-PDIP-T48 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory density | 16384 bit |
| Memory IC Type | MULTI-PORT SRAM |
| memory width | 8 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 48 |
| word count | 2048 words |
| character code | 2000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 2KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP48,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| power supply | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.00002 A |
| Minimum standby current | 2 V |
| Maximum slew rate | 0.07 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |