RESISTOR, TEMPERATURE DEPENDENT, NTC, 25 ohm, THROUGH HOLE MOUNT
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | CITIZEN |
| package instruction | 1.60 X 0.80 MM, 0.80 MM HEIGHT, ULTRA SMALL PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| color | ULTRA BRIGHT RED |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Lens type | NONDIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 13.0 mcd |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 0.8 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 660 nm |
| shape | RECTANGULAR |
| size | 1.2 mm |
| surface mount | YES |
| Terminal pitch | 1.5 mm |

| CL-190UR | CL-190D | CL-190 | CL-190G | CL-190Y | CL-190SR | CL-190YG | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | RESISTOR, TEMPERATURE DEPENDENT, NTC, 25 ohm, THROUGH HOLE MOUNT | RESISTOR, TEMPERATURE DEPENDENT, NTC, 25 ohm, THROUGH HOLE MOUNT | RESISTOR, TEMPERATURE DEPENDENT, NTC, 25 ohm, THROUGH HOLE MOUNT | RESISTOR, TEMPERATURE DEPENDENT, NTC, 25 ohm, THROUGH HOLE MOUNT | RESISTOR, TEMPERATURE DEPENDENT, NTC, 25 ohm, THROUGH HOLE MOUNT | RESISTOR, TEMPERATURE DEPENDENT, NTC, 25 ohm, THROUGH HOLE MOUNT | RESISTOR, TEMPERATURE DEPENDENT, NTC, 25 ohm, THROUGH HOLE MOUNT |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maker | CITIZEN | CITIZEN | - | CITIZEN | CITIZEN | CITIZEN | CITIZEN |
| package instruction | 1.60 X 0.80 MM, 0.80 MM HEIGHT, ULTRA SMALL PACKAGE-2 | 1.60 X 0.80 MM, 0.80 MM HEIGHT, ULTRA SMALL PACKAGE-2 | - | 1.60 X 0.80 MM, 0.80 MM HEIGHT, ULTRA SMALL PACKAGE-2 | 1.60 X 0.80 MM, 0.80 MM HEIGHT, ULTRA SMALL PACKAGE-2 | 1.60 X 0.80 MM, 0.80 MM HEIGHT, ULTRA SMALL PACKAGE-2 | 1.60 X 0.80 MM, 0.80 MM HEIGHT, ULTRA SMALL PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | - | unknow | unknow | unknow | unknow |
| color | ULTRA BRIGHT RED | ORANGE | - | GREEN | YELLOW | SUPER BRIGHT RED | YELLOW GREEN |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | - | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A | 0.02 A | - | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A |
| Lens type | NONDIFFUSED | NONDIFFUSED | - | NONDIFFUSED | NONDIFFUSED | NONDIFFUSED | NONDIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 13.0 mcd | 7.1 mcd | - | 10.0 mcd | 6.4 mcd | 4.3 mcd | 18.0 mcd |
| Number of functions | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 80 °C | 80 °C | - | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | - | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | - | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 0.8 mm | 0.8 mm | - | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm |
| method of packing | BULK | BULK | - | BULK | BULK | BULK | BULK |
| peak wavelength | 660 nm | 605 nm | - | 567 nm | 589 nm | 650 nm | 570 nm |
| shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| size | 1.2 mm | 1.2 mm | - | 1.2 mm | 1.2 mm | 1.2 mm | 1.2 mm |
| surface mount | YES | YES | - | YES | YES | YES | YES |
| Terminal pitch | 1.5 mm | 1.5 mm | - | 1.5 mm | 1.5 mm | 1.5 mm | 1.5 mm |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| CL-190UR | CITIZEN | RESISTOR, TEMPERATURE DEPENDENT, NTC, 25 ohm, THROUGH HOLE MOUNT |
| CL-190UR-C-T | CITIZEN | SINGLE COLOR LED, ULTRA BRIGHT RED, 1.2 mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.80 MM HEIGHT, MINIATURE, ULTRA SMALL PACKAGE-2 |
| CL-191UR-C-T | CITIZEN | SINGLE COLOR LED, ULTRA BRIGHT RED, 1.2 mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, MINIATURE, ULTRA THIN PACKAGE-2 |
| CL-190UR-C | CITIZEN | SINGLE COLOR LED, ULTRA BRIGHT RED, 1.2 mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.80 MM HEIGHT, MINIATURE, ULTRA SMALL PACKAGE-2 |
| CL-191UR-C | CITIZEN | SINGLE COLOR LED, ULTRA BRIGHT RED, 1.2 mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, MINIATURE, ULTRA THIN PACKAGE-2 |
| CL-191UR-C-T | CITIZEN | SINGLE COLOR LED, ULTRA BRIGHT RED, 1.2 mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, MINIATURE, ULTRA THIN PACKAGE-2 |
| CL-191UR | CITIZEN | Mono-Color Upward-Lighting Type |
| CL-190UR-C | CITIZEN | SINGLE COLOR LED, ULTRA BRIGHT RED, 1.2 mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.80 MM HEIGHT, MINIATURE, ULTRA SMALL PACKAGE-2 |
| CL-190UR-C-T | CITIZEN | SINGLE COLOR LED, ULTRA BRIGHT RED, 1.2 mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.80 MM HEIGHT, MINIATURE, ULTRA SMALL PACKAGE-2 |
| CL-191UR | CITIZEN | Mono-Color Upward-Lighting Type |
| CL-191UR-C | CITIZEN | SINGLE COLOR LED, ULTRA BRIGHT RED, 1.2 mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, MINIATURE, ULTRA THIN PACKAGE-2 |
| CL-191UR-C-T | CITIZEN | SINGLE COLOR LED, ULTRA BRIGHT RED, 1.2 mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, MINIATURE, ULTRA THIN PACKAGE-2 |
| CL-191UR-C-T | CITIZEN | SINGLE COLOR LED, ULTRA BRIGHT RED, 1.2 mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, MINIATURE, ULTRA THIN PACKAGE-2 |
| CL-190UR-C | CITIZEN | SINGLE COLOR LED, ULTRA BRIGHT RED, 1.2 mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.80 MM HEIGHT, MINIATURE, ULTRA SMALL PACKAGE-2 |
| CL-191UR | CITIZEN | Mono-Color Upward-Lighting Type |
| CL-191UR-C | CITIZEN | SINGLE COLOR LED, ULTRA BRIGHT RED, 1.2 mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, MINIATURE, ULTRA THIN PACKAGE-2 |
| CL-191UR | CITIZEN | Mono-Color Upward-Lighting Type |
| CL-190UR-C | CITIZEN | SINGLE COLOR LED, ULTRA BRIGHT RED, 1.2 mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.80 MM HEIGHT, MINIATURE, ULTRA SMALL PACKAGE-2 |
| CL-190UR-C-T | CITIZEN | SINGLE COLOR LED, ULTRA BRIGHT RED, 1.2 mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.80 MM HEIGHT, MINIATURE, ULTRA SMALL PACKAGE-2 |
| CL-190UR-C-T | CITIZEN | SINGLE COLOR LED, ULTRA BRIGHT RED, 1.2 mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.80 MM HEIGHT, MINIATURE, ULTRA SMALL PACKAGE-2 |